Bucak Haberleri
Bucak Haberleri

“BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR”

“BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR” Ak Parti Burdur Milletvekili TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Yasin Uğur, Yeni Askeralma Kanunu Teklifi Hakkında TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap etti. YENİ ASKERALMA KANUNU TEKLİFİ MİLLİ, MANEVİ VE MESLEKİ DEĞERLER ÖN PLANDA TUTULARAK YAPILDI Milletvekili Uğur yaptığı konuşmada; ‘‘Vatani görevini henüz tamamlamamış olan çok değerli gençlerimiz ve silahaltındaki er […]

14 Haziran 2019 - 12:21 'de eklendi.A+A-

“BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR”

“BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR”
Ak Parti Burdur Milletvekili TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Yasin Uğur, Yeni Askeralma Kanunu Teklifi Hakkında TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap etti.
YENİ ASKERALMA KANUNU TEKLİFİ MİLLİ, MANEVİ VE MESLEKİ DEĞERLER ÖN PLANDA TUTULARAK YAPILDI
Milletvekili Uğur yaptığı konuşmada; ‘‘Vatani görevini henüz tamamlamamış olan çok değerli gençlerimiz ve silahaltındaki er ve erbaşlar tarafından çok yakından takip edilen, Yeni Askeralma Kanunu Teklifinin; Milli, Manevi ve Mesleki Değerler ön planda tutularak, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacını ve gençlerimizin beklentisini karşılayacak şekilde hazırlandığını, çok net bir şekilde ifade edebilirim.
1927’den bu yana ülkemizde uygulamada olan 1111 sayılı Askerlik kanunumuzu; yeni “AskerAlma Kanunu Teklifi” ile kapsamlı bir şekilde değiştiriyoruz.
Amacımız; hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizin profesyonelleşerek gücünü artırması, hem de gençlerimizin gelecek planlarını daha rahat yapmalarını sağlamaktır. İnşallah en kısa sürede yeni askeralma kanunu çıkararak aziz milletimizin bu beklentisini de karşılayacağız.
Yeni Askerlik Sisteminin, net bir şekilde anlaşılması için kısaca özetleyecek olursak;
BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR. HER YIL BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI BEKLENTİSİ ORTADAN KALKIYOR.
Zorunlu hizmet süresi erbaş ve erler için 6 aya düşürülüyor. Bu durum Yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 aydır. Er ve erbaşlardan istekli olanlar, disiplin amirleri tarafından uygun görülmesi halinde, 2. 6 aylık dönemde, 2000 tl maaş alarak, 6 ay daha askerlik hizmetine devam edebiliyorlar.
Bedelli askerlik kalıcı hale geliyor. Her yıl bedelli askerlik çıkacak mı beklentisi ortadan kalkıyor. Bedelli askerlik için ödenecek ücret, 1 asteğmen maaşının 6 katı olarak belirlendi.
Dövizle askerlikte ise, bu bedel 4500 Euro olarak belirlenmiş olup, uzaktan eğitim ile askerlik hizmetini tamamlayabiliyorlar.
1 ay temel eğitim herkes için zorunlu hale getiriliyor. Bedelli askerlikten faydalananlarda bu 1 aylık temel eğitimi alıyorlar.
Askerlik çağı 20 yaşında başlıyor. Bedelli askerlikten faydalanmak için erteleme yaş sınırı, lise mezunlarında 22, meslek liselerinde 25, meslek yüksekokullarında ve lisans mezunlarında 28, yüksek lisans da 32, doktora, tıp ve sporcularda ise erteleme yaşı 35 dir.
Yine, yeni sistemde ilk defa Meslek yüksekokulu mezunlarına yedek ast subay olarak vatani görevini yapma imkânı veriliyor. Mevcut yasada meslek yüksekokul mezunları ilkokul mezunları ile aynı şartlarda değerlendiriliyordu. Bu yüzden gençlerimiz kısa dönem askerlikten faydalanabilmek için kendi mesleklerinden vazgeçerek, mutlaka 4 yıllık bir fakülte bitirmenin derdine düşüyorlardı.
Şimdi yedek astsubaylık tercihinde bulunarak, 2 ay temel eğitiminin ardından 10 ay astsubay maaşı alarak vatani görevlerini yapabilecekler.
Ayrıca vatani görevini tamamladıktan hemen sonra; askeriye de kalmak isteyenlere, uzman erbaş, astsubay ve subay alımları için sınav tam notunun %20 sine kadar ilave puan, meslek lisesi mezunları ve yüksekokul mezunları için ise %25 e kadar ilave puan verilebilecek. Bunun amacı, Türk Silahlı kuvvetlerimizin, personel alımında 1 yıl süre ile eğittiği ve yatırım yaptığı insan gücünü muhafaza ederek, kaynakların en etkin şekilde kullanmak istemesindendir.
Değerli milletvekilleri;
Yeni askerlik sisteminin ülkemize ekonomik yönden herhangi bir yükü de bulunmamaktadır. Er ve erbaşlara ödenen harçlık, yedek ast subay ve yedek subaylara ödenen maaş; bedelli askerlik ve dövizle askerlikten elde edilen gelir ile karşılanmaktadır. Yani Sistem kendi döngüsünü sağlamaktadır.
Yeni yasa teklifinde, Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlar, bedelli askerlikten faydalanmazlar ancak; Yasa çıktıktan sonra bakaya ve yoklama kaçağı durumunda olan kişilerden istekli olanlar, 1 defaya mahsus olmak üzere ilk başvuru döneminde bedelli askerlikten yararlanabilecekler.
Öğretmenler ve doktorlar, bağlı bulundukları bakanlıkların ihtiyaçları göz ününde bulundurularak, 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından, kendi görevlerini yapıp, maaşlarını da kendi bakanlıklarından alarak vatani görevlerini tamamlamış olacaklar.
Çok değerli milletvekilleri, Yeni sistemin güzellik-lerinden biri de, personelin önünün açık olması.
ASKERİYEYE ERBAŞ OLARAK GİREN BİRİNİN, UZMAN ERBAŞLIĞA, ASTSUBAYLIĞA, SUBAYLIĞA HATTA GENERALLİĞE KADAR YÜKSELME ŞANSI VAR.
Gerekli şartları yerine getirmek koşulu ile askeriyeye Erbaş olarak giren birinin, uzman erbaşlığa, astsubaylığa, subaylığa hatta generalliğe kadar yükselme şansı var.
Değerli milletvekilleri göründüğü üzere, Yeni askerlik sistemi çok daha büyük bir özen, ayrıntı ve dikkat ile hazırlanmış bir çalışmadır. Burada, çok önemli bir değişim, dönüşüm ve gelişme içerisindeyiz.
Bu yasa teklifi, İnşallah Genel Kurlumuzda oylanarak kabul edikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayı ile yürürlüğe girecek.
Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, silahal-tındaki er ve erbaşlardan, 6 ayını tamamlayanlar tezkerelerini alarak, terhis edilecekler.
Yeni askerlik kanununun, Vatanımıza ve Milletimize Hayırlı olmasını diliyor, Genel Kurulu Saygıyla Selamlıyorum.’’dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
VEKİLLER YILDIRIM İÇİN DESTEK İSTEDİ VEKİLLER YILDIRIM İÇİN DESTEK İSTEDİ...

VEKİLLER YILDIRIM İÇİN DESTEK İSTEDİ “BİNALİ YILDIRIM’IN BURDUR’A EMEĞİ ÇOKTUR. İSTANBULDAKİ BURDURLU HEMŞEHRİLERİMİZDE KADİRŞİNASTIR. ...

CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHLAKI KUR’AN OLSUN CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHLAKI KUR’AN OLSU...

CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHLAKI KUR’AN OLSUN 17 Haziran Pazartesi günü tüm camilerde ve Kur’an kurslarında yaz kursları başlayacak. Muhter...

BUCAK’TA SIFIR ATIK FESTİVALİ BUCAK’TA SIFIR ATIK FESTİVALİ

BUCAK’TA SIFIR ATIK FESTİVALİ Bucak Kaymakamlığı ve Bucak Belediyesi tarafından Sıfır Atık Festivali düzenlendi. Festivalde, öğrenciler...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
VEKİLLER YILDIRIM İÇİN DESTEK İSTEDİ VEKİLLER YILDIRIM İÇİN DE...

VEKİLLER YILDIRIM İÇİN DESTEK İSTEDİ “BİNALİ YILDIRIM’IN BUR...

“BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR” “BEDELLİ ASKERLİ KALICI H...

“BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR” Ak Parti Burdur Millet...

CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHLAKI KUR’AN OLSUN CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHL...

CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHLAKI KUR’AN OLSUN 17 Haziran Pazarte...

BUCAK’TA SIFIR ATIK FESTİVALİ BUCAK’TA SIFIR ATIK FESTİ...

BUCAK’TA SIFIR ATIK FESTİVALİ Bucak Kaymakamlığı ve Bucak Be...

BUCAK MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ 12. MEZUNLARINI UĞURLADI BUCAK MEHMET CADIL ANADOL...

BUCAK MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ 12. MEZUNLARINI UĞURLADI 2...

DERELER ÇAĞLAYAN, CADDELER DERE OLDU DERELER ÇAĞLAYAN, CADDELE...

DERELER ÇAĞLAYAN, CADDELER DERE OLDU Bucak’ta dün etkili ola...

Bucak Zübeyde Hanım Anaokulu, Burdur’u Temsil Edecek Bucak Zübeyde Hanım Anaok...

Bucak Zübeyde Hanım Anaokulu, Burdur’u Temsil Edecek Bucak Z...

BUCAKLI ÇİFTÇİLERİN MAHSÜLLERİ KURAKLIK TEHDİDİ ALTINDA!!! BUCAKLI ÇİFTÇİLERİN MAHSÜ...

BUCAKLI ÇİFTÇİLERİN MAHSÜLLERİ KURAKLIK TEHDİDİ ALTINDA!!! B...

AK PARTİ’DE BAYRAMLAŞMA AK PARTİ’DE BAYRAMLAŞMA...

AK PARTİ’DE BAYRAMLAŞMA Ak Parti Bucak İlçe Teşkilatı’nda ba...

Özel Öğrencilerin Bayram Sevincine Ortak Oldular Özel Öğrencilerin Bayram ...

Özel Öğrencilerin Bayram Sevincine Ortak Oldular Ramazan Bay...

POLİTİKA HABERLERİ
VIDEO GALERİ
bucak matbaa haberler haberler