Bucak Haberleri
Bucak Haberleri

BUCAK ESKİ DEVLET HASTANESİ

BUCAK KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI ÜZERİNE EMEĞE SAYGI(4) BUCAK ESKİ DEVLET HASTANESİ (Bu yazı serisi hiçbir özel ve tüzel kişiyi, kurum ve kuruluşu tenkit etmek, suçlamak, yargılamak ve hesap sormak amacıyla hazırlanmamıştır. Yapılmak istenen sadece bir durum tespitidir.) BUCAK ESKİ DEVLET HASTANESİ İnceleme, tarihsel sıraya göre yapılmaktaydı. Ama Eski Sağlık Merkezi’nin ardından Bucak Eski Devlet […]

05 Temmuz 2019 - 10:24 'de eklendi.A+A-

BUCAK ESKİ DEVLET HASTANESİ

BUCAK KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI ÜZERİNE
EMEĞE SAYGI(4) BUCAK ESKİ DEVLET HASTANESİ
(Bu yazı serisi hiçbir özel ve tüzel kişiyi, kurum ve kuruluşu tenkit etmek, suçlamak, yargılamak ve hesap sormak amacıyla hazırlanmamıştır. Yapılmak istenen sadece bir durum tespitidir.)
BUCAK ESKİ DEVLET HASTANESİ
İnceleme, tarihsel sıraya göre yapılmaktaydı. Ama Eski Sağlık Merkezi’nin ardından Bucak Eski Devlet Hastanesi’nin yer alması uygun görülmüştür.
Bucak Devlet Hastanesi’nin yapımı için Bucak Devlet Hastanesi’ni Yaptırma ve Yaşatma Derneği kuruldu. Takdiri gerçekten hak eden kasabanın bazı fedakâr kişileri bu dernekte görevler üstlendiler. Bucak Devlet Hastanesini Yaptırma ve Yaşatma Derneği, çevre illerdeki Bucaklılara ve bağışta bulunabilecek hayırsever kişilere ulaşarak hastane yapımı için bağışlar topladılar. Hastane yararına güreşler düzenlediler. 18. Dönem Milletvekillerinden hemşehrimiz İbrahim Özel ve zamanın iktidar partisinin (ANAP) Bucak İlçe Başkanı İbrahim Dinçer, bu yıllarda düzenlenen bir güreşte “Toplanan paralarla hastaneyi yapabildiğiniz kadar yapın. Kalan bölümleri biz yaptıracağız. Bunun için söz veriyoruz” dediler. Onların bu sözleri o gün güreş alanında halka duyuruldu.
Bu söz, dernek ve Bucaklılar için yeni bir güç oldu. Tepecik’te Hastane binasının yapılacağı bölümün taşlarının kırılması gerekiyordu. Çünkü burası adı üstünde “Tepecik”ti ve tamamen kayalarla kaplıydı. Bu kayaları kıracak şimdiki gibi iş makineleri o zamanlarda henüz ilçemize gelmemişti. Tepecik’in kayaları çaresiz insan gücüyle kırılacaktı.
Çamlık köyünden Kır Efe lakaplı Ali Sayrın kaya kırma işinin ustasıydı. Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneği üyelerinden birisi, özel arabasıyla her gün Çamlık köyünden Ali Sayrın’ı getirirdi. Ali Sayrın, akşama kadar hastane yapılacak yerde taş kırar, akşamüzeri aynı dernek üyesi onu köyüne bırakır gelirdi. Kır Efe Ali Sayrın, inşaat alanını açabilmek için çok uzunca bir süre burada çalıştı. Pek çok kereler dinamit patlatarak kayaları parçaladı ve hastanenin temel yerini hazır hale getirdi.
Bucak halkının katkıları ve güreş alanında söz veren Milletvekili İbrahim Özel ile iktidar partisinin Bucak İlçe Başkanı İbrahim Dinçer’in devletten sağladıkları ödeneklerle 1990’lı yılların ilk yarısında hastanenin yeni ek binaları yapıldı. Hasta odalarının döşenmesinde Bucak halkının büyük katkıları sağlandı. Hayırseverler açılan bir kampanyayla hastanede odalar döşediler ve bu odalara adları verildi. Öyle çok gönüllü vardı ki oda sayıları bu gönüllü sayılarına yetmedi. Antalya ve Bucak’tan bazı hemşehrilerimiz de bir hastane odasını döşeyemedikleri için üzüntü yaşadılar.
Şimdi Eski Sağlık Merkezi binasına yapılan eklerle yeni yapılan bölüm U harfi şeklini almıştı. U harfi şeklinde yerleşimi tamamlanan Bucak Devlet Hastanesi tam teşekküllü bir hastane olarak hizmet vermeye başladı. Ama zaman geçtikçe bu binalar da yetersiz gelecekti.
İlerleyen zaman içinde hastane yetersiz gelmeye başladı. Hastanenin doğusundaki bölümde Dırıtlar Mezarlığı üzerinde bulunan, zaman içinde çeşitli amaçlar için kullanılan ve sonunda Öğretmen Evi olarak kullanılan bina yıkıldı. Buraya Hayırsever İşadamımız Mehmet Cadıl tarafından Bucak Devlet Hastanesi Acil Servis ve Poliklinik binası yapıldı. Yeni yapılan bina, uzunluğu yaklaşık olarak kırk metre olan üç katlık köprü bağlantılarla Devlet Hastanesi binasına bağlandı. Bu yeni bina 2009 yılı şubat ayı itibarıyla hizmete girdi. Bucak Devlet Hastanesi’nin sıkıntısı artık kalmamıştı. Bu şekilde hizmetine devam etti.
Hastaneyi bulunduğu yerde -gerekiyorsa- genişletmek ya da geliştirmek yerine kent merkezinden uzak bir noktaya 2013-2017 yılları arasında Yeni Hastane yapıldı. Bu Yeni Hastane için büyük masrafların yapıldığını belirtmeye bilmem gerek var mıdır? Eski hastane binasına yapılan yardım ve masraflar boşa gitti. Yeni hastaneye yapılan masraf halkımız için yapılacak başka hizmetlerde kullanılabilirdi. Bazı okuyucularımızın “Yeni hastane çok güzel.” dediklerini duyar gibi oluyorum. Yeni, elbette güzel olacaktır. Ama burada boşa giden emekleri ve ilçemizin başka önemli ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmakta yarar vardır.
Hastanenin yeni binasına taşınmasıyla birlikte eski hastane çevresinde düzenini kurmuş olan eczanelerin de yeni hastane çevresine taşınması gerektiğinden eczacılarımız büyük zorluk ve masraflarla karşılaştılar. Eczacıların tamamı yeni hastane çevresinde sahip olunacak ya da kiralanacak işyeri bulamadılar. Halen eski hastane çevresindeki yerlerinde kalan bazı eczaneler burada işlerine devam etmeye çalışmaktadırlar. Bununla birlikte hastaneye gelen hastalara hitap eden eski hastane çevresindeki çeşitli işyerlerinin çoğu da müşterisiz kalarak kapatıldı. Kapanan işyerlerinin sahipleri işsiz, dükkânları da boş kaldı. Bucak’a dışarıdan gelen hastaların Bucak’taki esnaflardan karşıladıkları başka ihtiyaçlarını gidermeleri de zorlaştı, sıkıntılar yaşamaya başladılar. Hatta dışarıdan gelen bu vatandaşlar alış verişlerini iptal etmek zorunda kaldılar. Böylece hastanenin kent dışına çıkarılması Bucaklı esnafların da işlerinin azalmasına, dolayısıyla gelirlerinin düşmesine sebep oldu. Halkımızın kasaba merkezine uzak bir konumdaki yeni hastaneye ulaşımı güçleşti.
Şu anda koskoca eski hastane binası tamamen atıl durumda bırakılmıştır. Sadece Hayırsever İşadamı Mehmet Cadıl’ın yaptırdığı Acil Servis ve Poliklinik Binası bölümünde açılan Mehmet Cadıl Sağlıklı Yaşam Merkezi bölümüyle aynı yerde yer alan Ağız ve Diş Sağlığı bölümü işlevini sürdürmektedir. Ayrıca aynı binada 112 Acil Müdahale Ekibi de hizmet vermektedir.
Eski hastane binası o devasa büyüklüğüyle bomboş duruyor. Yarın olacakları görür gibi oluyorum: Atıl durumda kalan bu binalar kısa bir gelecekte yıkılacaktır. Bucak’ta bu konuda söylenen bir deyimimiz vardır: ”Ölü malı gibi.” Ölen bir kişi dünyada kalan mülkleriyle uğraşamayacağı için bu mülkler bakımsızlıktan zamanla mahvolur, binalar varsa viraneye döner. Bir binada insan oturmazsa çok kısa sürede o bina yıkılmaya yüz tutar. Onun için halkımız böyle binalara ölü malı gibi demiştir. Eğer eski hastane binaları başka bir amaçla kullanılmazsa ölü malı gibi olacak ve yakın bir gelecekte yıkmaktan başka çare kalmayacaktır. Hâlbuki bu binaları şimdi yapmaya kalksak ekonomiye yüklenecek yük çok büyüktür. Ülke olarak böyle bir uygulamaya geçilecek zenginlikte değiliz.
Geçtiğimiz yıllarda “fısıltı gazetesi”nden duyduğumuza göre Belediye binasının yetersiz olduğu, Cumhuriyet İlkokulu’nun başka bir yere taşınarak buradaki alana yeni bir Belediye binası yapılması gündeme gelmişti. Bu binalar Belediye’nin tüm birimlerini bünyesinde toplayacak büyüklükte değil midir? Eski hastane binaları Belediye binası olarak değerlendirilemez mi?
Eğer başka bir amaçla bu binaların yeniden kullanılması yoluna gidilirse hem eski binalar değerlendirilir, hem de yeni masraflar yapılmaz. Ayrıca geçmişte verilen emeklere de saygı gösterilmiş olur.
Saygılarımla.
Önemli Bir Not: Bu paylaşım yapıldıktan kısa bir süre sonra adı bende saklı olan yetkili bir hemşehrimiz beni aradı, önemli bilgiler aktardı. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün bahse konu binanın bir bölümüne taşınması için Bucak İlçe Tarım Müdürü Sayın Ahmet Gönenç’in girişiminin sonuçlanması aşamasına geldiğini belirtti. “Aklın yolu birdir” derler. Bu haberi duyunca sevindim. Bu bilgiyi bana aktaran yetkili ve değerli hemşehrimize çok çok teşekkür ediyorum. Ayrıca İlçe Tarım Müdürümüz Sayın Ahmet Gönenç Bey’i de bu duyarlı girişiminden dolayı kutluyorum. Buna benzer girişimlerle binanın tümünün değerlendirilmesini diliyorum. Saygılarımla.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aziziye Kültür Sanat ve Yayla Şenliğinin 19.’su Gerçekleştirildi Aziziye Kültür Sanat ve Yayla Şenliğinin...

Aziziye Kültür Sanat ve Yayla Şenliğinin 19.’su Gerçekleştirildi Burdur Yörük İl Beyi, 647. Kırkpınar Güreş Ağası ve Port-san Mermer Yö...

“Bugün, 15 Temmuz 2016 tarihinde Aziz Milletimizin iradesine yapılan hain saldırının yıldönümündür” “Bugün, 15 Temmuz 2016 tarihinde Aziz Mi...

“Bugün, 15 Temmuz 2016 tarihinde Aziz Milletimizin iradesine yapılan hain saldırının yıldönümündür” 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik...

“15 Temmuz, Bayrağımızın dalgalandığı, ezanlarımızın dinmeyeceğini gösteren yeniden dirilişin sembolüdür” “15 Temmuz, Bayrağımızın dalgalandığı, e...

“15 Temmuz, Bayrağımızın dalgalandığı, ezanlarımızın dinmeyeceğini gösteren yeniden dirilişin sembolüdür” AK Parti Burdur Milletvekili ...

“Milletin iradesinin her şeyin üstünde olduğunu bir kez daha dünyaya kanıtladık” “Milletin iradesinin her şeyin üstünde o...

“Milletin iradesinin her şeyin üstünde olduğunu bir kez daha dünyaya kanıtladık” AK Parti Burdur Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
ORMAN İŞLETME İHALE İLANI ORMAN İŞLETME İHALE İLANI...

BURDUR BUCAK GÖLHİSAR VE DİNAR ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ SINIR...

Aziziye Kültür Sanat ve Yayla Şenliğinin 19.’su Gerçekleştirildi Aziziye Kültür Sanat ve Y...

Aziziye Kültür Sanat ve Yayla Şenliğinin 19.’su Gerçekleştir...

“Bugün, 15 Temmuz 2016 tarihinde Aziz Milletimizin iradesine yapılan hain saldırının yıldönümündür” “Bugün, 15 Temmuz 2016 ta...

“Bugün, 15 Temmuz 2016 tarihinde Aziz Milletimizin iradesine...

“15 Temmuz, Bayrağımızın dalgalandığı, ezanlarımızın dinmeyeceğini gösteren yeniden dirilişin sembolüdür” “15 Temmuz, Bayrağımızın ...

“15 Temmuz, Bayrağımızın dalgalandığı, ezanlarımızın dinmeye...

“Milletin iradesinin her şeyin üstünde olduğunu bir kez daha dünyaya kanıtladık” “Milletin iradesinin her ...

“Milletin iradesinin her şeyin üstünde olduğunu bir kez daha...

“Asil Türk Milleti İstiklali ve İstikbali uğruna canını ortaya koymaktan hiç bir zaman çekinmeyecektir” “Asil Türk Milleti İstikl...

“Asil Türk Milleti İstiklali ve İstikbali uğruna canını orta...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz Demokrasi ve Mi...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz 2016 tari...

BUCAK DEVLET HASTANESİNDEN TÜRKİYE ÇAPINDA BİR BAŞARI DAHA BUCAK DEVLET HASTANESİNDE...

BUCAK DEVLET HASTANESİNDEN TÜRKİYE ÇAPINDA BİR BAŞARI DAHA S...

‘‘Burdur’a İkinci Aşı Nakil Aracı’’ ‘‘Burdur’a İkinci A...

‘‘Burdur’a İkinci Aşı Nakil Aracı’’ Burdur’a aşılama h...

19. AZİZİYE KÜLTÜR, SANAT VE YAYLA ŞENLİĞİ’NE DAVET 19. AZİZİYE KÜLTÜR, SANAT...

19. AZİZİYE KÜLTÜR, SANAT VE YAYLA ŞENLİĞİ’NE DAVET Portsan ...

POLİTİKA HABERLERİ
VIDEO GALERİ
bucak matbaa haberler haberler