Bucak Haberleri
Bucak Haberleri

BUCAK’TA BİLİM FESTİVALİ AÇILDI

BUCAK’TA BİLİM FESTİVALİ AÇILDI TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini destekleme programı tarafından desteklenen Bucak Bilim Festivali, Kent meydanında eski Perşembe Pazar yerinde açıldı. Bilim Festivali 12 Nisan Cuma gününe kadar açık kalacak. 9-12 Nisan 2019 tarihleri arasında TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini destekleme programı tarafından desteklenen Bucak Bilim Festivali, Kent meydanında eski Perşembe Pazar yerinde açıldı. Bilim […]

09 Nisan 2019 - 18:31 'de eklendi.A+A-

BUCAK’TA BİLİM FESTİVALİ AÇILDI

BUCAK’TA BİLİM FESTİVALİ AÇILDI
TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini destekleme programı tarafından desteklenen Bucak Bilim Festivali, Kent meydanında eski Perşembe Pazar yerinde açıldı. Bilim Festivali 12 Nisan Cuma gününe kadar açık kalacak.
9-12 Nisan 2019 tarihleri arasında TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini destekleme programı tarafından desteklenen Bucak Bilim Festivali, Kent meydanında eski Perşembe Pazar yerinde açıldı. Bilim Festivalinin açılışına Burdur Valisi Hasan Şıldak’ın eşi Fatmanur Şıldak, Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin ve eşi Sıla Sezgin, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, dekanlar, kurum ve kuruluş müdürleri, daire amirleri, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Açılış konuşmasını Bucak Emin Gülmez Ortaokulu Müdürü Ayhan Ören yaptı. Müdür Ören konuşmasında, “Emin Gülmez Ortaokulu 4007 proje ekibi öğretmenlerimizin başlattığı ve yoğun çalışmala

r sonucunda ilçemizle buluşturdukları Bilim Festivalinin en büyük amacı bilim ve teknoloji çağı yaşayan dünyada ülkemizi daha ileriye taşıyacak motivasyonu sağlamak ve gençlerimizde çeşitli bilim dallarına merak uyandırmaktır projemiz TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri destekleme programı tarafından desteklenen en prestijli 50 projeden biridir. Burdur ilinde ilk kez gerçekleştirilecektir. Bundan sonraki gerçekleştirilecek olan projelere bir örnek teşkil etmesi açısından oldukça önemlidir. Proje ekibimize destek ve yardımlarından dolayı Bucak Kaymakamlığın, Bucak Belediyesine, Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Bucak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bucak Emin Gülmez Teknik Bilimler Meslek Yüksekokuluna, Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokuluna, Bucak Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğüne, öğrencisinden öğretmenine, velisinden hizmetlisine emeği geçen tüm Emin Gülmez Ortaokulu ailesine çok teşekkür ederim. Başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere halkımıza bilim ışığını yaymak için çalışmalarımız devam edecektir. Aydınlık yarınlara hep beraber yürümek umudu ile… Festivalimize katıldığınız için teşekkür eder saygılar dilerim.”dedi.
Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin, “TÜBİTAK 4007 Bucak Bilim Festivali projesi ile ilgili olarak okul öğretmenlerimiz ve müdürümüz bizleri ziyaret ettiler. “Projemize destek verirseniz, projemizi hazırlar TÜBİTAK 4007 50 proje arasında projemizin yer almasını sağlarız” dediler. Biz de kendilerine güvendiğimizi ve inandığımızı ifade ederek açık çek verdik. Bucak’ın bütün imkanlarını öne sürdük. Öğretmenlerimiz zorlu bir yola çıktılar ve bugün gururumuz olan bir proje açılışında bizleri buluşturdular. Öncelikle Emin Gülmez Ortaokulu’nun değerli yöneticilerine, öğretmenlerimize ve sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum.
Bucak’ta böyle bir projeyi gerçekleştirmek için imkanları zorlayan ve bu gördüğünüz ortamı hazırlayan Belediyemi-zin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü-ne teşekkür ediyorum. Projesinin her aşamasında gece gündüz proje ekibi ile bir araya geldiler ve bugünkü bu çalışmayı ortaya koydular. Bilimin önemini, gücünü hepimiz biliyoruz. Gelişmenin ve ilerlemenin, bu dünyada sağlıklı ve mutlu yaşamanın yolunun bilimden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Artık hayatımızda bilimin dokunmadığı hiçbir şey yok. Eğer bilimle güçlüyseniz, dünyada güçlüsünüz. Bilimde söz sahibiyseniz, dünyada söz sahibisiniz. Dolayısıyla çocuklarımızı bilimsel düşünce ile yetiştirme, onları bilim ile tanıştırmak anlamında bu tür projelere ihtiyaç var. İşte bizim de desteğimiz gayretimiz bundandır. 20 aylık Bucak Kaymakamlığı ve Belediye Başkan vekilliği görevim boyunca Bucak’ta bu tarz projelere imza atıyoruz. Biz meydanlarda kitap okumak adına, öğrenme adına, bilimsel çalışmalar adına projeleri destekliyoruz ve Bucak’ta ilk defa böyle güzel etkinliklere hep birlikte imza atıyoruz. Bu tür projelerin değerini kıymetini bizler biliyoruz ve bu tür projelerin önemini bizler topluma aktarmakla kendimizi sorumlu hissediyoruz. Proje tamamlandıktan sonra haftaya kitap fuarımız ile yolumuza devam edeceğiz. 2. Kitap fuarımızı gerçekleştireceğiz. İnşallah bizden sonra da bu tür projelerin devamı gelir. Biz Türkiye’nin en seçkin yazarlarını, bilim insanlarını Bucaklı hemşehrilerimizle, sevgili gençleri-mizle, öğrencile-rimizle buluştu-ruyoruz.”dedi.
Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, “Böyle bir projenin Bucak’ta yapılması çok büyük bir nimet. Projeyi gerçekleştiren ve projeyi destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Bu festival öğrenciler için TÜBİTAK yolunda bir adım hatta nobele Bucak’tan ilk adım olması dileklerimle sözlerime başlamak istiyorum. Ben beyin cerrahıyım. Bana hayranlıkla bakıyor olabilirsiniz ama bana hayranlıkla bakmayın. Ben ne kadar ameliyat yaparsam yapayım, hasta bakarsam bakayım ama insanlığa çok fazla ışık tutamadım. Nobel ödülü alanlar insanlığa ışık tutanlardır. İçinde bulunduğumuz topraklar bu bölge, tarih boyunca insanlığa ışık tutmuş bilim insanları yetiştirmiştir. Nobel ödülü alanlara baktığımız zaman içlerinde cerrah yoktur. Bir cerrah, bir doktor ne kadar hasta bakarsa baksın, ne kadar ameliyat yaparsa yapsın, İnsanlığa ışık tutması farklı bir boyuttur. İnsanlığa ışık tutmak nasıl olur? Çocuk felci aşısını bulan insanlığa ışık tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir.
Festivaldeki projeleri görünce insan büyük umutlara kapılıyor. İnşallah umutlarımız gerçekleşecektir. Beynimizdeki tek nöron, kainatı değiştirecek güçtedir. Bütün öğrencilerimizin önünde apaydınlık bir yol vardır. İnsanların tek doğum tarihleri vardır ama ölüm tarihleri iki türlüdür. Biri biyolojik ölüm tarihidir ki, o her insanda her canlıda olduğu gibi ölümdür. Bir de ölümsüzlük vardır ki bunun yolu ise ebedi olabilmektir. İlim insanları ebedidirler. Bugün biz Gazali’deni Mevlada’dan, İmamı Azam’dan, Sokrates’ten, Albert Einstein’dan, Atatürk’ten bahsedebiliyorsak bunlar devam yaşayanlardır, ölümsüzdürler. O zaman sizin beyninizdeki tek bir nöronun ışık olması bunu gerçekleştirecektir. Yeter ki o tek bir nöronu tetikleyici bir mekanizma bulun. Daima ileriye bakın. Ölümsüz olmayı isteyin. Beyninizi rahat bırakmayın ki yeni bilgiler üretsin. Kafanız bilimle, ilimle, irfanla, projelerle o kadar karmakarışık olsun ki, nefes almaya beyniniz fırsat bulamasın, hep iyi bilgiler üretsin. İlimle yatın, ilimle kalkın, yolunuz açık olsun.”dedi.
Konuşmaların ardından Emin Gülmez Ortaokul öğrencilerinden oluşan halk oyunu ekibi tarafından halkoyunları gösterisi yapıldı.
Daha sonra TÜBİTAK 4007 Bucak Bilim Festivalinin açılışı Vali Hasan Şıldak eşi Fatmanur Şıldak, Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.
Vali eşi Fatmanur Şıldak ve protokol üyeleri proje standlarını tek tek gezerek incelemelerde bulundular. Farklı projelerin göz doldurduğu Festivalde, protokol üyeleri projeler hakkında bilgi aldılar. Ortaokul, Lise ve Yüksekokul projelerinin yer aldığı festivalin açılış programı, açık alanda yapılan roket fırlatma gösterisi ile tamamlandı.
Bucak Bilim Festivali Hakkında
9-10-11-12 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenecek Bucak Bilim Festivali 3 ana kısımdan oluşmaktadır.
1.kısımda Bucak Kent Meydanı otopark alanında kurulacak 23 farklı atölyede katılımcılar gruplar halinde, alanında uzman akademisyen ve öğretmenlerden farklı bilimsel ve sanatsal alanlarda 1 saatlik eğitimler alacaklardır.
Atölyelerde festival süresince her gün 4 oturum (ilk gün 3 oturum) atölye çalışmaları yapılacaktır.
Yirmişerli kafilelerin alınacağı atölye çalışmalarının (eğitimlerin) festival günlerindeki oturum saatleri;
1. Oturumlar: 9.00-10.00 (ilk gün 1. oturum yapılmayacaktır.)
2. Oturumlar: 10.30-11.30 (ilk gün 2. oturum 10.00-11.30)
3. Oturumlar: 14.00-15.00
4. Oturumlar: 16.00-17.00 arasındadır.
Festivaldeki ilk 3 oturum Bucak İlçesi merkez ve köylerdeki ilkokul, ortaokul ve liselerdeki (4.-9.sınıflar arasındaki) öğrenci gruplarına rezerve edilmiştir. (Toplam 238 grup) Bundan dolayı festivalde atölyelerdeki ilk 3 oturum TAMAMEN DOLUDUR. İlk 3 oturumda atölyelere rezervazyonlu öğrenci grupları dışında katılımcı alınmayacaktır.
Festivaldeki hergün gerçekleştirilecek 4. atölye oturumlarına (16.00-17.00) (serbest oturum) ise tüm Bucak Halkımız, üniversite öğrencilerimiz, okullardan rezervasyon yaptıramadığımız ilkokul 1. 2. ve 3. sınıf öğrencilerimiz, liselerden 10. 11. ve 12. sınıf öğrencilerimiz, anasınıfı öğrencilerimiz davetlidir. Serbest oturumlara ebeveynler çocukları ile birlikte katılabilir. Serbest oturumlara da sınırlı sayıda kurumlara grup rezervasyonu yapılabilir. BURDUR MERKEZ ve BURDUR DİĞER İLÇELERİMİZDEN okul gruplarımıza 4.oturumlara rezervasyonlarımız 3 Nisan 2019 Çarşamba gününe kadar DEVAM ETMEKTEDİR. (Sınırlı sayıda öğrenci kafilesine yer kalmıştır.)
Bucak Bilim Festivali’nin 2. kısmında ise yine Bucak Kent Meydanı otopark alanında (atölyeler alanının yan tarafı) Serbest Etkinlikler Alanında Deney Sokağında farklı deneysel etkinlikler ve gösteriler, Planetaryum (Uzay Küresi) gösterimleri, fotoğraf sergileri, farklı sanatsal alanlardan sergiler, sahne etkinlikleri, yarışmalar ve oyunlar, roket fırlatma etkinlikleri vb. etkinlikler hergün saat 9.00-17.00 arası tüm ziyaretçilerimize AÇIKTIR.
Bucak Bilim Festivali’nin 3. kısmı ise festival günlerinde hergün akşam saat 20.00 da gerçeklestirilecek Bilim Konferanslarıdır.
Festival 1. gün konferansı:
9 Nisan 2019 Salı Saat: 20.00
Prof. Dr. Afşin GÜNGÖR – Endüstri 4.0
Yer: Bucak Kültür Merkezi
Festival 2. gün konferansı:
10 Nisan Çarşamba Saat: 20.00
Tamer YILMAZ – Doğa Fotoğrafçılığı ve Burdur Sulak Alanları
Yer: Bucak Kültür Merkezi
Festival 3. gün konferansı:
11 Nisan 2019 Perşembe Saat 20.00
Halit MİRAHMETOĞLU – Kim Astronot Olmak İster?
Yer: Bucak Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Kapalı Spor Salonu
Aynı akşam konferansın ardından Bucak Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Kapalı Spor Salonu bahçesinde teleskoplarla gökyüzü gözlem etkinliği, planetaryum gösterimi, keman dinletisi yapılacaktır.
Festival 4. gün konferansı:
12 Nisan 2019 Cuma Saat:20.00
Prof. Dr. Yüksel ABALI – Madenlerimiz ve Enerji Kaynaklarımız
Yer: Bucak Kültür Merkezi
konferansları yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ATATÜRK İLKOKULU’NDA HEM BEDEN HEM DE AKIL GELİŞİMİNDE YENİLİKLER ATATÜRK İLKOKULU’NDA HEM BEDEN HEM DE AK...

ATATÜRK İLKOKULU’NDA HEM BEDEN HEM DE AKIL GELİŞİMİNDE YENİLİKLER Bucak Atatürk İlkokulunda, öğrencilerin beden gelişimi için okul bahç...

MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ’NDE GELENEKSEL KAVURMA ŞENLİĞİ MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ’NDE GELENEKS...

MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ’NDE GELENEKSEL KAVURMA ŞENLİĞİ Bucak Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi’nde Okul Yönetimi ve Okulun Banisi İşadamı...

Bucak Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğrencilerinden “Dünya Çocukları” Programı Bucak Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu...

Bucak Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğrencilerinden “Dünya Çocukları” Programı Bucak Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğrenci ve...

MAKÜ, 13 YILDA OLGUNLAŞTI MAKÜ, 13 YILDA OLGUNLAŞTI

MAKÜ, 13 YILDA OLGUNLAŞTI Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, basın mensuplarıyla bir araya ge...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
VEKİLLER YILDIRIM İÇİN DESTEK İSTEDİ VEKİLLER YILDIRIM İÇİN DE...

VEKİLLER YILDIRIM İÇİN DESTEK İSTEDİ “BİNALİ YILDIRIM’IN BUR...

“BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR” “BEDELLİ ASKERLİ KALICI H...

“BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR” Ak Parti Burdur Millet...

CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHLAKI KUR’AN OLSUN CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHL...

CAMİLER ÇOCUK DOLSUN, AHLAKI KUR’AN OLSUN 17 Haziran Pazarte...

BUCAK’TA SIFIR ATIK FESTİVALİ BUCAK’TA SIFIR ATIK FESTİ...

BUCAK’TA SIFIR ATIK FESTİVALİ Bucak Kaymakamlığı ve Bucak Be...

BUCAK MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ 12. MEZUNLARINI UĞURLADI BUCAK MEHMET CADIL ANADOL...

BUCAK MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ 12. MEZUNLARINI UĞURLADI 2...

DERELER ÇAĞLAYAN, CADDELER DERE OLDU DERELER ÇAĞLAYAN, CADDELE...

DERELER ÇAĞLAYAN, CADDELER DERE OLDU Bucak’ta dün etkili ola...

Bucak Zübeyde Hanım Anaokulu, Burdur’u Temsil Edecek Bucak Zübeyde Hanım Anaok...

Bucak Zübeyde Hanım Anaokulu, Burdur’u Temsil Edecek Bucak Z...

BUCAKLI ÇİFTÇİLERİN MAHSÜLLERİ KURAKLIK TEHDİDİ ALTINDA!!! BUCAKLI ÇİFTÇİLERİN MAHSÜ...

BUCAKLI ÇİFTÇİLERİN MAHSÜLLERİ KURAKLIK TEHDİDİ ALTINDA!!! B...

AK PARTİ’DE BAYRAMLAŞMA AK PARTİ’DE BAYRAMLAŞMA...

AK PARTİ’DE BAYRAMLAŞMA Ak Parti Bucak İlçe Teşkilatı’nda ba...

Özel Öğrencilerin Bayram Sevincine Ortak Oldular Özel Öğrencilerin Bayram ...

Özel Öğrencilerin Bayram Sevincine Ortak Oldular Ramazan Bay...

POLİTİKA HABERLERİ
VIDEO GALERİ
bucak matbaa haberler haberler