Bucak Haberleri
Bucak Haberleri

KPSS Önlisans/Ortaöğretim tercih kılavuzu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavına giren milyonlarca aday için işlem sırası artık tercih yapmaya geldi. ÖSYM’nin tercih kılavuzunu yayınlaması ve tercih işlemlerini başlatmasıyla, adayların aklında şimdi tercihlerin kaç gün devam edeceği, ön lisans ve ortaöğretim tercih kılavuzunun detayları ve kodlama aşamaları var. Tercihlerin nasıl yapıldığını ve […]

22 Aralık 2016 - 9:32 'de eklendi.A+A-

KPSS Önlisans/Ortaöğretim tercih kılavuzu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavına giren milyonlarca aday için işlem sırası artık tercih yapmaya geldi. ÖSYM’nin tercih kılavuzunu yayınlaması ve tercih işlemlerini başlatmasıyla, adayların aklında şimdi tercihlerin kaç gün devam edeceği, ön lisans ve ortaöğretim tercih kılavuzunun detayları ve kodlama aşamaları var. Tercihlerin nasıl yapıldığını ve tarihlerini haberimizin devamında öğreneceksiniz.

KPSS-2016/2 tercih kılavuzuna göre, adaylar başvurularını 30 Aralık’a kadar yapabilecek.KPSS-2016/2 tercih kılavuzunda, başvurma genel şartlarına, “güvenlik  soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” hükmü de eklendi.

Resmi Gazete’de 30 Ekim’de yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal (OHAL)  Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile devlet  memurluğuna alınacaklarda istenen genel şartlara “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı eklenmişti.

ÖSYM KPSS ORTAÖĞRETİM ÖNLİSANS VE LİSANS TERCİHLERİ DUYURUSU

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır.   Adaylar tercihlerini 21 – 30 Aralık 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 30 Aralık 2016, saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, tercihlerini Ek’te yer alan KPSS-2016/2 Tercih Kılavuzunda yer alan kurallara göre, internet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.

Genel Bilgiler

TABLO-1.Ortaöğretim Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar

TABLO-2.Ön Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar

TABLO-3.Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar

Özel Koşullar

Ortaöğretim Mezunları İçin Nitelik Kodları

Ön Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları

Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları

Mezun Olunan Ortaöğretim Alan/Dallar

Mezun Olunan Ön Lisans Programı

Mezun Olunan Lisans Programı

Dilekçe

KPSS Tercih Tarihleri

KPSS ön lisans ve ortaöğretim sınavına girip, sınav sonuçlarının açıklanmasıyla puanını öğrenen adayların tercih yapma sırası geldi. ÖSYM’den bu adaylar için saat 10.00 itibariyle açılan tercihler için  yapılan duyurunun tam metni ise şöyle;

‘KPSS 2016/2:

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması
Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adaylar tercihlerini 21 – 30 Aralık 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 30 Aralık 2016, saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, tercihlerini Ek’te yer alan KPSS-2016/2 Tercih Kılavuzunda yer alan kurallara göre, internet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.
Adaylara saygıyla duyurulur.’’

KPSS Tercih Kılavuzu Hakkında Bilgiler

KPSS Tercih kılavuzunda kamu kurum ve kuruluşlarına boş kadrolar adına yapılacak olan atamalar hakkında detaylı bilgiler içeren tablolar bulunuyor. Kılavuzda Tablo-1, Tablo-2, Tablo-3 başlığı altında 3 tane tablo bulunuyor. Tablo-1 ortaöğretim mezunları, Tablo-2 ön lisans mezunları, Tablo-3 ise lisans mezunlarının tercih edebilecekleri kadrolar hakkında bilgiler bulunuyor. Bu tablolara ÖSYM’nin resmi sitesinde dökümanlarda bulabilirsiniz.

KPSS’de Kimlerin Tercih Yapmaya Hakkı Var ve Puan Türleri Neler?

ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzdan tercih yapabilmek için 22 Mayıs 2016, 16 Ekim 2016 ve 20 Kasım 2016 tarihlerinde yapılmış olan KPSS’lerden birine girmiş olmak ve puanın açıklanmış olması gerekir. Açık kadro ve pozisyonlar için, ortaöğretim mezunları KPSSP94, ön lisans mezunları KPSSP93, lisans mezunları KPSSP3 puan türlerinden tercih yapacak.

KPSS Tercihi Yapabilmek İçin Gereken Belgeler Neler?

Adayların öncelikle tercih yapabilmek için yetkinlik belgesine sahip olmaları gerekiyor. 21 Aralık’ta başlayıp 30 Aralık’a kadar devam edecek tercih işlemleri için diploma ve geçici mezuniyet belgeleri ile tercih yapmak gerekiyor. Diğer başvuru şartlarında yer alan belgeler ise Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı, sürücü belgesi ve sertifika belgelerinin 30 Aralık’a kadar adaylar tarafından temin edilmesi gerekiyor. Peki KPSS tercihleri ile nitelik kodları arasındaki bağlantı ne?

KPSS Tercihleri ve Nitelik Kodları

4.051 adet boş kadro ve pozisyon olduğu değinilen KPSS’de, adayların yaptığı tercihler puan türlerine göre ayrı nitelik kodlarına göre ayrılıyor ve adaylar kendilerine uygun olan pozisyonları buna göre tercih ediyor. Daha sonra kurum tarafından en uygun ve en yüksek puanı almış adaylar kadrolara yerleştiriliyor.

KPSS Branş Bazında Sıralamalar

KPSS Puanları, tercih kılavuzlarının açıklanması ve tercihlerin açılmasıyla birlikte, adayların branş sıralamaları da adayların branş sıralamaları da açıklandı. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Üzerinden öğrenilen branş sıralamalarında ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile adaylar giriş yapabilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vali Şıldak, Öğrencileri Tek Tek Dinledi Vali Şıldak, Öğrencileri Tek Tek Dinledi...

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavına giren milyonlarca aday için...

BUCAK ADEM TOLUNAY FEN LİSESİ KONFERANSLAR SERİSİ DEVAM EDİYOR BUCAK ADEM TOLUNAY FEN LİSESİ KONFERANSL...

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavına giren milyonlarca aday için...

ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ MOTOSİKLETÇİLER KULÜPLERİ İLE ORMAN YANGINLARI KONUSUNDA TOPLANTI YAPTI ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ MOTOSİKLETÇİLER ...

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavına giren milyonlarca aday için...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bucak Cumhuriyet Başsavcılığınca, Adli Kolluk personeline ADLİ Bucak Cumhuriyet Başsavcı...

Bucak Cumhuriyet Başsavcılığınca, Adli Kolluk personeline AD...

İŞADAMI MEHMET CADIL,ANSİAD’IN KONUĞU OLDU İŞADAMI MEHMET CADIL,ANSİ...

İŞADAMI MEHMET CADIL,ANSİAD’IN KONUĞU OLDU Antalya Sanayici ...

“SUYU İSRAF ETMEYİN” “SUYU İSRAF ETMEYİN”...

“SUYU İSRAF ETMEYİN” Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Veki...

OĞUZHANSPOR-KUŞADASISPOR’U ELİ BOŞ GÖNDERDİ OĞUZHANSPOR-KUŞADASISPOR’...

OĞUZHANSPOR-KUŞADASISPOR’U ELİ BOŞ GÖNDERDİ Oğuzhanspor bu h...

Oğuzhansporlu sporcular ve yönetim yemekte bir araya geldi Oğuzhansporlu sporcular v...

Oğuzhansporlu sporcular ve yönetim yemekte bir araya geldi B...

KİRALAMA İLANI KİRALAMA İLANI

KİRALAMA İLANI Bucak Belediye Başkanlığından; Mülkiyeti Buca...

KAR GÜZELLİĞİ İLE BÜYÜLEDİ KAR GÜZELLİĞİ İLE BÜYÜLED...

KAR GÜZELLİĞİ İLE BÜYÜLEDİ Burdur’un bazı ilçelerine kar yağ...

“Birlikte hareket edelim ki büyüyelim” “Birlikte hareket edelim ...

“Birlikte hareket edelim ki büyüyelim” Bucak Hızarcılar Mara...

OĞUZHANSPOR’A BÜYÜK DESTEK OĞUZHANSPOR’A BÜYÜK DESTE...

OĞUZHANSPOR’A BÜYÜK DESTEK Spor Toto Genel Müdürlüğü tarafın...

HACILAR – YEŞİLOVA YOLU KULLANIMA AÇILDI HACILAR – YEŞİLOVA YOLU K...

HACILAR – YEŞİLOVA YOLU KULLANIMA AÇILDI AK Parti Burdur Mil...

POLİTİKA HABERLERİ
VIDEO GALERİ
bucak matbaa haberler haberler