Bucak Haberleri
Bucak Haberleri

KPSS Önlisans/Ortaöğretim tercih kılavuzu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavına giren milyonlarca aday için işlem sırası artık tercih yapmaya geldi. ÖSYM’nin tercih kılavuzunu yayınlaması ve tercih işlemlerini başlatmasıyla, adayların aklında şimdi tercihlerin kaç gün devam edeceği, ön lisans ve ortaöğretim tercih kılavuzunun detayları ve kodlama aşamaları var. Tercihlerin nasıl yapıldığını ve […]

22 Aralık 2016 - 9:32 'de eklendi.A+A-

KPSS Önlisans/Ortaöğretim tercih kılavuzu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavına giren milyonlarca aday için işlem sırası artık tercih yapmaya geldi. ÖSYM’nin tercih kılavuzunu yayınlaması ve tercih işlemlerini başlatmasıyla, adayların aklında şimdi tercihlerin kaç gün devam edeceği, ön lisans ve ortaöğretim tercih kılavuzunun detayları ve kodlama aşamaları var. Tercihlerin nasıl yapıldığını ve tarihlerini haberimizin devamında öğreneceksiniz.

KPSS-2016/2 tercih kılavuzuna göre, adaylar başvurularını 30 Aralık’a kadar yapabilecek.KPSS-2016/2 tercih kılavuzunda, başvurma genel şartlarına, “güvenlik  soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” hükmü de eklendi.

Resmi Gazete’de 30 Ekim’de yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal (OHAL)  Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile devlet  memurluğuna alınacaklarda istenen genel şartlara “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı eklenmişti.

ÖSYM KPSS ORTAÖĞRETİM ÖNLİSANS VE LİSANS TERCİHLERİ DUYURUSU

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır.   Adaylar tercihlerini 21 – 30 Aralık 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 30 Aralık 2016, saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, tercihlerini Ek’te yer alan KPSS-2016/2 Tercih Kılavuzunda yer alan kurallara göre, internet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.

Genel Bilgiler

TABLO-1.Ortaöğretim Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar

TABLO-2.Ön Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar

TABLO-3.Lisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar

Özel Koşullar

Ortaöğretim Mezunları İçin Nitelik Kodları

Ön Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları

Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları

Mezun Olunan Ortaöğretim Alan/Dallar

Mezun Olunan Ön Lisans Programı

Mezun Olunan Lisans Programı

Dilekçe

KPSS Tercih Tarihleri

KPSS ön lisans ve ortaöğretim sınavına girip, sınav sonuçlarının açıklanmasıyla puanını öğrenen adayların tercih yapma sırası geldi. ÖSYM’den bu adaylar için saat 10.00 itibariyle açılan tercihler için  yapılan duyurunun tam metni ise şöyle;

‘KPSS 2016/2:

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması
Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adaylar tercihlerini 21 – 30 Aralık 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 30 Aralık 2016, saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, tercihlerini Ek’te yer alan KPSS-2016/2 Tercih Kılavuzunda yer alan kurallara göre, internet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.
Adaylara saygıyla duyurulur.’’

KPSS Tercih Kılavuzu Hakkında Bilgiler

KPSS Tercih kılavuzunda kamu kurum ve kuruluşlarına boş kadrolar adına yapılacak olan atamalar hakkında detaylı bilgiler içeren tablolar bulunuyor. Kılavuzda Tablo-1, Tablo-2, Tablo-3 başlığı altında 3 tane tablo bulunuyor. Tablo-1 ortaöğretim mezunları, Tablo-2 ön lisans mezunları, Tablo-3 ise lisans mezunlarının tercih edebilecekleri kadrolar hakkında bilgiler bulunuyor. Bu tablolara ÖSYM’nin resmi sitesinde dökümanlarda bulabilirsiniz.

KPSS’de Kimlerin Tercih Yapmaya Hakkı Var ve Puan Türleri Neler?

ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzdan tercih yapabilmek için 22 Mayıs 2016, 16 Ekim 2016 ve 20 Kasım 2016 tarihlerinde yapılmış olan KPSS’lerden birine girmiş olmak ve puanın açıklanmış olması gerekir. Açık kadro ve pozisyonlar için, ortaöğretim mezunları KPSSP94, ön lisans mezunları KPSSP93, lisans mezunları KPSSP3 puan türlerinden tercih yapacak.

KPSS Tercihi Yapabilmek İçin Gereken Belgeler Neler?

Adayların öncelikle tercih yapabilmek için yetkinlik belgesine sahip olmaları gerekiyor. 21 Aralık’ta başlayıp 30 Aralık’a kadar devam edecek tercih işlemleri için diploma ve geçici mezuniyet belgeleri ile tercih yapmak gerekiyor. Diğer başvuru şartlarında yer alan belgeler ise Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı, sürücü belgesi ve sertifika belgelerinin 30 Aralık’a kadar adaylar tarafından temin edilmesi gerekiyor. Peki KPSS tercihleri ile nitelik kodları arasındaki bağlantı ne?

KPSS Tercihleri ve Nitelik Kodları

4.051 adet boş kadro ve pozisyon olduğu değinilen KPSS’de, adayların yaptığı tercihler puan türlerine göre ayrı nitelik kodlarına göre ayrılıyor ve adaylar kendilerine uygun olan pozisyonları buna göre tercih ediyor. Daha sonra kurum tarafından en uygun ve en yüksek puanı almış adaylar kadrolara yerleştiriliyor.

KPSS Branş Bazında Sıralamalar

KPSS Puanları, tercih kılavuzlarının açıklanması ve tercihlerin açılmasıyla birlikte, adayların branş sıralamaları da adayların branş sıralamaları da açıklandı. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Üzerinden öğrenilen branş sıralamalarında ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile adaylar giriş yapabilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ATATÜRK İLKOKULU’NDA HEM BEDEN HEM DE AKIL GELİŞİMİNDE YENİLİKLER ATATÜRK İLKOKULU’NDA HEM BEDEN HEM DE AK...

ATATÜRK İLKOKULU’NDA HEM BEDEN HEM DE AKIL GELİŞİMİNDE YENİLİKLER Bucak Atatürk İlkokulunda, öğrencilerin beden gelişimi için okul bahç...

MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ’NDE GELENEKSEL KAVURMA ŞENLİĞİ MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ’NDE GELENEKS...

MEHMET CADIL ANADOLU LİSESİ’NDE GELENEKSEL KAVURMA ŞENLİĞİ Bucak Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi’nde Okul Yönetimi ve Okulun Banisi İşadamı...

Bucak Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğrencilerinden “Dünya Çocukları” Programı Bucak Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu...

Bucak Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğrencilerinden “Dünya Çocukları” Programı Bucak Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğrenci ve...

MAKÜ, 13 YILDA OLGUNLAŞTI MAKÜ, 13 YILDA OLGUNLAŞTI

MAKÜ, 13 YILDA OLGUNLAŞTI Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, basın mensuplarıyla bir araya ge...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Defterhane-i Amire Kalemi’nden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne Defterhane-i Amire Kalemi...

Defterhane-i Amire Kalemi’nden Tapu ve Kadastro Genel ...

Bucaklılar Derneğinden kan bağışına destek Bucaklılar Derneğinden ka...

Bucaklılar Derneğinden kan bağışına destek Antalya’da “Hayat...

KAYMAKAM SEZGİN’DEN KESTELLİLERE MÜJDE!!! KAYMAKAM SEZGİN’DEN KESTE...

KAYMAKAM SEZGİN’DEN KESTELLİLERE MÜJDE!!! Kaymakam Sezgin, “...

EMRULLAH BAŞKAN, KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMIYOR EMRULLAH BAŞKAN, KİMSEYİ ...

EMRULLAH BAŞKAN, KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMIYOR Bucak Belediye Ba...

TÜTÜNCÜ’DEN ÜNAL’A TAM DESTEK TÜTÜNCÜ’DEN ÜNAL’A TAM DE...

TÜTÜNCÜ’DEN ÜNAL’A TAM DESTEK Bucak Belediye Başkanı Emrulla...

BUCAK ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU’NDAN YUNUS EMRE’Yİ ANMA ETKİNLİĞİ BUCAK ZÜBEYDE HANIM ANAOK...

BUCAK ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU’NDAN YUNUS EMRE’Yİ ANMA ETKİNLİ...

Bucak Belediyesi Ramazan Sohbetlerinde İlahıyatçı Ömer Döngeloğlu Bucaklılarla Buluştu Bucak Belediyesi Ramazan ...

Bucak Belediyesi Ramazan Sohbetlerinde  İlahıyatçı Ömer Döng...

154KV BUCAK TRAFO MERKEZİNDE ŞALT SAHASI YENİLENMESİ İÇİN İNŞAAT İŞLERİ YAPILMASI 154KV BUCAK TRAFO MERKEZİ...

154KV BUCAK TRAFO MERKEZİNDE ŞALT SAHASI YENİLENMESİ İÇİN İN...

Başkan Selahatdin Gökçe; “SIĞIR İNİ TEPESİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? Başkan Selahatdin Gökçe; ...

Başkan Selahatdin Gökçe; “SIĞIR İNİ TEPESİNİ BİLİYOR MUSUNUZ...

“İSTANBUL SEÇİMLERİ NEDEN YENİLENİYOR” “İSTANBUL SEÇİMLERİ...

“İSTANBUL SEÇİMLERİ NEDEN YENİLENİYOR” AK Parti ...

POLİTİKA HABERLERİ
VIDEO GALERİ
bucak matbaa haberler haberler