Bucak Haberleri
Bucak Haberleri

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Yoğun katılımın gerçekleştiği konferansta İlber Ortaylı, eğitim konularında açıklamalarda bulunarak, “İnsanlar televizyondan, şuradan buradan şantözlerden edindikleri garip bir Türkçe ile konuşuyorlar.”dedi. Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bucak’a geldi. Ortaylı, “Bucak […]

31 Ocak 2019 - 16:27 'de eklendi.A+A-

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU
BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Yoğun katılımın gerçekleştiği konferansta İlber Ortaylı, eğitim konularında açıklamalarda bulunarak, “İnsanlar televizyondan, şuradan buradan şantözlerden edindikleri garip bir Türkçe ile konuşuyorlar.”dedi.
Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bucak’a geldi. Ortaylı, “Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi” (BEKAP) kapsamında seminer verdi. Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu konferans salonunda 30 Ocak Çarşamba günü saat 15:00’de düzenlenen konferansa Kaymakam Bucak Belediye Başkanı Yalçın Sezgin ve eşi Sıla Sezgin, Ak Parti Bucak Belediye Başkan adayı Emrulah Ünal ve Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, MHP Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte, MHP Bucak Belediye Başkan adayı Azmi Özkurt, İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, CHP Bucak İlçe Başkanı Aziz Yıldız, BBP Bucak İlçe Başkanı Abdurrahman Sarı ve BBP Bucak Belediye Başkan adayı Tekten Yılmaz, Saadet Parti Bucak ilçe Başkanı ve Belediye Başkan adayı Oman Kızıltan, oda başkanları, eğitimciler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Yoğun katılımın gerçekleştiği konferansta İlber Ortaylı, eğitim konularında açıklamalarda bulundu.
Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri BEKAP projesinin kültür, sanat, bilim ve eğitim alanında Bucak’a bir çok değer kattığını ifade etti. Bir çok yazar ve tanınmış ismi Bucak’a getirmekten dolayı gurur duyduklarını belirten Sezgin, “Sinema olmayan bir ilçede sinema izlemek, kitap fuarlarıyla bir çok kitabı çocuklarımızın ayağına getirmek, tiyatro günleriyle tiyatro izlemeyenleri buluşturmak ve konferans ve seminerle sevilen isimleri vatandaşlarımızla buluşturmak bizim görevimiz.”diye konuştu.
Konuşmanın ardından alkışlar eşliğinde sahneye çıkan İlber Ortaylı, büyük bir sevgi ile karşılandı. Selamlamanın ardından konferansına başlayan İlber Ortaylı, Türkçe’nin en önemli mesele olduğuna değindi. Ortaylı, “Şimdi de başka türlü bir şey başladı. Üniversite öğrencilerinin Türkçe’yi bozdukları bir yer. Yani maalesef üniversitelerimiz, liselerimiz çocuklarımıza doğru dürüst Türkçe nedir? Nasıl konuşulur? Türk dilinin grameri, telaffuzu nasıldır, nasıl muhafaza edilir? Bunu veremiyorlar ve insanlar televizyondan, şurdan buradan şantözlerden edindikleri garip bir Türkçe ile konuşuyorlar.” ifadelerini kullandı.
Yaşadığı bir anıyı da anlatan Ortaylı, “Bu sabah gene tepem attı. Bir televizyon spikeri kızcağız “başkan” diyemiyor,”başgan” diyor. Bunu bir spiker söylüyor. Türkçeyi ağzının arkasına atmış öyle konuşuyor. Böyle bir zavallıdan Türkçe öğrenecekler. Tiyatrocular, sinema, film ve çok televizyon ve radyo spikerleri o dili temsil ederler.”dedi.
Eğitim meselesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci meselesi olması gerektiğinin altını çizen Ortaylı, “Türkiye Cumhuriyeti kendini yaralamış bir Cumuhuriyet’tir eğitim bakımından. Bunun üstünü kırmızı kalemle çizin. Eğer bugün büyük bir buhranın içine girmiş isek, bundan daha büyük bir problem olamaz. Ve nasıl çıkacağımızı bilemiyorum. Rüyalarıma giriyor bazen tuhaf tuhaf öğretmenler giriyor,tuhaf tuhaf kavgalar çıkıyor. Ben her gece öğretmenler görüyorum,bir takım saçma sapan şeyler konuşuyoruz. Demek ki kafamı çok meşgul ediyorlar. Yani ben Türkiye’nin kültür buhranını,eğitim çıkmazını nasıl atlatacağına dair fazla bir fikrim yok. Bu çok önemli bir fasıl. Bunu çözemiyorum.” diye konuştu.
Türkiye’nin en sıkıntılı zamanında bile öğretmen yetiştirdiğini ifade eden Ortaylı, Milli Eğitim Eski Bakanı Mustafa Necati Uğural’ın kurduğu eğitim enstitülerinin bu konuda çok başarılı olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu başarıyı sürdüremediğini ifade eden Ortaylı, “Eğitim enstitülerinin yok olmasından sonra, Türk öğretmeni maalesef istenilen ihtimamla yetiştirilemedi. Kendi gayretiyle başarılı olanlar hariç.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.
Ortaylı, “Bu bir eğitim meselesidir. Türkçe çok önemlidir. RTÜK’ün cezalandıracağı şey yanlış Türkçe kullanmak, yanlış Türkçe konuşmaktır iletişim araçlarında. Coğrafyayı ve tarihi öğrenmektir, kıvırmaktır. Çünkü çok önemli bir fasıl. Bunu bilmeyen bir kişinin bazı şeyleri anlaması mümkün değildir. Bu Cumhuriyet, üzüm tütün tahıl parasıyla bile zor geçindiği vakitte bile dışarıya mühendis,dışarıya hekim, dışarıya ibame mühendisi denilen metalurji yollamış bir cumhuriyettir yetişmeleri için” ifadelerini kullanarak konferansını sona erdirdi.
Ortaylı’ya günün anısına Kaymakam Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin tarafından mermer üzerine işlenmiş portresi ve yöresel ürün olan Bucak salebi, sipsi şekeri ve tarhanadan oluşan hediye paketi verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Defterhane-i Amire Kalemi’nden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne Defterhane-i Amire Kalemi’nden Tap...

Defterhane-i Amire Kalemi’nden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün 172. Kuruluş Yıldönümün...

Bucaklılar Derneğinden kan bağışına destek Bucaklılar Derneğinden kan bağışına dest...

Bucaklılar Derneğinden kan bağışına destek Antalya’da “Hayat Kurtarmak Senin Kanında Var” projesi kapsamında kan bağışında bulunuldu. T...

KAYMAKAM SEZGİN’DEN KESTELLİLERE MÜJDE!!! KAYMAKAM SEZGİN’DEN KESTELLİLERE MÜJDE!!...

KAYMAKAM SEZGİN’DEN KESTELLİLERE MÜJDE!!! Kaymakam Sezgin, “Bir müjdeyi size aktarmak istiyorum. Kestel köyümüzün içerisinden geçecek o...

EMRULLAH BAŞKAN, KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMIYOR EMRULLAH BAŞKAN, KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMIY...

EMRULLAH BAŞKAN, KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMIYOR Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal Ramazan ayı münasebetiyle ev ziyaretlerini arttırdı. Ra...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Defterhane-i Amire Kalemi’nden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne Defterhane-i Amire Kalemi...

Defterhane-i Amire Kalemi’nden Tapu ve Kadastro Genel ...

Bucaklılar Derneğinden kan bağışına destek Bucaklılar Derneğinden ka...

Bucaklılar Derneğinden kan bağışına destek Antalya’da “Hayat...

KAYMAKAM SEZGİN’DEN KESTELLİLERE MÜJDE!!! KAYMAKAM SEZGİN’DEN KESTE...

KAYMAKAM SEZGİN’DEN KESTELLİLERE MÜJDE!!! Kaymakam Sezgin, “...

EMRULLAH BAŞKAN, KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMIYOR EMRULLAH BAŞKAN, KİMSEYİ ...

EMRULLAH BAŞKAN, KİMSEYİ YALNIZ BIRAKMIYOR Bucak Belediye Ba...

TÜTÜNCÜ’DEN ÜNAL’A TAM DESTEK TÜTÜNCÜ’DEN ÜNAL’A TAM DE...

TÜTÜNCÜ’DEN ÜNAL’A TAM DESTEK Bucak Belediye Başkanı Emrulla...

BUCAK ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU’NDAN YUNUS EMRE’Yİ ANMA ETKİNLİĞİ BUCAK ZÜBEYDE HANIM ANAOK...

BUCAK ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU’NDAN YUNUS EMRE’Yİ ANMA ETKİNLİ...

Bucak Belediyesi Ramazan Sohbetlerinde İlahıyatçı Ömer Döngeloğlu Bucaklılarla Buluştu Bucak Belediyesi Ramazan ...

Bucak Belediyesi Ramazan Sohbetlerinde  İlahıyatçı Ömer Döng...

154KV BUCAK TRAFO MERKEZİNDE ŞALT SAHASI YENİLENMESİ İÇİN İNŞAAT İŞLERİ YAPILMASI 154KV BUCAK TRAFO MERKEZİ...

154KV BUCAK TRAFO MERKEZİNDE ŞALT SAHASI YENİLENMESİ İÇİN İN...

Başkan Selahatdin Gökçe; “SIĞIR İNİ TEPESİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? Başkan Selahatdin Gökçe; ...

Başkan Selahatdin Gökçe; “SIĞIR İNİ TEPESİNİ BİLİYOR MUSUNUZ...

“İSTANBUL SEÇİMLERİ NEDEN YENİLENİYOR” “İSTANBUL SEÇİMLERİ...

“İSTANBUL SEÇİMLERİ NEDEN YENİLENİYOR” AK Parti ...

POLİTİKA HABERLERİ
VIDEO GALERİ
bucak matbaa haberler haberler