Bucak Haberleri
Bucak Haberleri

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Yoğun katılımın gerçekleştiği konferansta İlber Ortaylı, eğitim konularında açıklamalarda bulunarak, “İnsanlar televizyondan, şuradan buradan şantözlerden edindikleri garip bir Türkçe ile konuşuyorlar.”dedi. Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bucak’a geldi. Ortaylı, “Bucak […]

31 Ocak 2019 - 16:27 'de eklendi.A+A-

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU
BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Yoğun katılımın gerçekleştiği konferansta İlber Ortaylı, eğitim konularında açıklamalarda bulunarak, “İnsanlar televizyondan, şuradan buradan şantözlerden edindikleri garip bir Türkçe ile konuşuyorlar.”dedi.
Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bucak’a geldi. Ortaylı, “Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi” (BEKAP) kapsamında seminer verdi. Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu konferans salonunda 30 Ocak Çarşamba günü saat 15:00’de düzenlenen konferansa Kaymakam Bucak Belediye Başkanı Yalçın Sezgin ve eşi Sıla Sezgin, Ak Parti Bucak Belediye Başkan adayı Emrulah Ünal ve Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, MHP Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte, MHP Bucak Belediye Başkan adayı Azmi Özkurt, İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, CHP Bucak İlçe Başkanı Aziz Yıldız, BBP Bucak İlçe Başkanı Abdurrahman Sarı ve BBP Bucak Belediye Başkan adayı Tekten Yılmaz, Saadet Parti Bucak ilçe Başkanı ve Belediye Başkan adayı Oman Kızıltan, oda başkanları, eğitimciler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Yoğun katılımın gerçekleştiği konferansta İlber Ortaylı, eğitim konularında açıklamalarda bulundu.
Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri BEKAP projesinin kültür, sanat, bilim ve eğitim alanında Bucak’a bir çok değer kattığını ifade etti. Bir çok yazar ve tanınmış ismi Bucak’a getirmekten dolayı gurur duyduklarını belirten Sezgin, “Sinema olmayan bir ilçede sinema izlemek, kitap fuarlarıyla bir çok kitabı çocuklarımızın ayağına getirmek, tiyatro günleriyle tiyatro izlemeyenleri buluşturmak ve konferans ve seminerle sevilen isimleri vatandaşlarımızla buluşturmak bizim görevimiz.”diye konuştu.
Konuşmanın ardından alkışlar eşliğinde sahneye çıkan İlber Ortaylı, büyük bir sevgi ile karşılandı. Selamlamanın ardından konferansına başlayan İlber Ortaylı, Türkçe’nin en önemli mesele olduğuna değindi. Ortaylı, “Şimdi de başka türlü bir şey başladı. Üniversite öğrencilerinin Türkçe’yi bozdukları bir yer. Yani maalesef üniversitelerimiz, liselerimiz çocuklarımıza doğru dürüst Türkçe nedir? Nasıl konuşulur? Türk dilinin grameri, telaffuzu nasıldır, nasıl muhafaza edilir? Bunu veremiyorlar ve insanlar televizyondan, şurdan buradan şantözlerden edindikleri garip bir Türkçe ile konuşuyorlar.” ifadelerini kullandı.
Yaşadığı bir anıyı da anlatan Ortaylı, “Bu sabah gene tepem attı. Bir televizyon spikeri kızcağız “başkan” diyemiyor,”başgan” diyor. Bunu bir spiker söylüyor. Türkçeyi ağzının arkasına atmış öyle konuşuyor. Böyle bir zavallıdan Türkçe öğrenecekler. Tiyatrocular, sinema, film ve çok televizyon ve radyo spikerleri o dili temsil ederler.”dedi.
Eğitim meselesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci meselesi olması gerektiğinin altını çizen Ortaylı, “Türkiye Cumhuriyeti kendini yaralamış bir Cumuhuriyet’tir eğitim bakımından. Bunun üstünü kırmızı kalemle çizin. Eğer bugün büyük bir buhranın içine girmiş isek, bundan daha büyük bir problem olamaz. Ve nasıl çıkacağımızı bilemiyorum. Rüyalarıma giriyor bazen tuhaf tuhaf öğretmenler giriyor,tuhaf tuhaf kavgalar çıkıyor. Ben her gece öğretmenler görüyorum,bir takım saçma sapan şeyler konuşuyoruz. Demek ki kafamı çok meşgul ediyorlar. Yani ben Türkiye’nin kültür buhranını,eğitim çıkmazını nasıl atlatacağına dair fazla bir fikrim yok. Bu çok önemli bir fasıl. Bunu çözemiyorum.” diye konuştu.
Türkiye’nin en sıkıntılı zamanında bile öğretmen yetiştirdiğini ifade eden Ortaylı, Milli Eğitim Eski Bakanı Mustafa Necati Uğural’ın kurduğu eğitim enstitülerinin bu konuda çok başarılı olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu başarıyı sürdüremediğini ifade eden Ortaylı, “Eğitim enstitülerinin yok olmasından sonra, Türk öğretmeni maalesef istenilen ihtimamla yetiştirilemedi. Kendi gayretiyle başarılı olanlar hariç.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.
Ortaylı, “Bu bir eğitim meselesidir. Türkçe çok önemlidir. RTÜK’ün cezalandıracağı şey yanlış Türkçe kullanmak, yanlış Türkçe konuşmaktır iletişim araçlarında. Coğrafyayı ve tarihi öğrenmektir, kıvırmaktır. Çünkü çok önemli bir fasıl. Bunu bilmeyen bir kişinin bazı şeyleri anlaması mümkün değildir. Bu Cumhuriyet, üzüm tütün tahıl parasıyla bile zor geçindiği vakitte bile dışarıya mühendis,dışarıya hekim, dışarıya ibame mühendisi denilen metalurji yollamış bir cumhuriyettir yetişmeleri için” ifadelerini kullanarak konferansını sona erdirdi.
Ortaylı’ya günün anısına Kaymakam Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin tarafından mermer üzerine işlenmiş portresi ve yöresel ürün olan Bucak salebi, sipsi şekeri ve tarhanadan oluşan hediye paketi verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Bucak, her zaman yanımızda oldu” “Bucak, her zaman yanımızda oldu”

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi y...

“Her Zaman Emrullah Başkanın Arkasındayız” “Her Zaman Emrullah Başkanın Arkasındayı...

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi y...

“Sandıkları Patlatacağız, Oyunlarını, Bozacağız” “Sandıkları Patlatacağız, Oyunlarını, Bo...

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi y...

AK PARTİ’DEN MAHALLE MİTİNGİ AK PARTİ’DEN MAHALLE MİTİNGİ

ÜNLÜ TARİHÇİ YAZAR İLBER ORTAYLI BUCAK’TA OKURLARI İLE BULUŞTU BEKAP 2 projesi kapsamı Şehir konferanslarının ilk konuğu ünlü tarihçi y...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Bucak, her zaman yanımızda oldu” “Bucak, her zaman yanımız...

“Bucak, her zaman yanımızda oldu” Ak Parti Burdur Milletveki...

“Her Zaman Emrullah Başkanın Arkasındayız” “Her Zaman Emrullah Başka...

“Her Zaman Emrullah Başkanın Arkasındayız” Ak Parti Burdur M...

“Sandıkları Patlatacağız, Oyunlarını, Bozacağız” “Sandıkları Patlatacağız,...

“Sandıkları Patlatacağız, Oyunlarını, Bozacağız” Ak Parti Bu...

AK PARTİ’DEN MAHALLE MİTİNGİ AK PARTİ’DEN MAHALLE MİTİ...

AK PARTİ’DEN MAHALLE MİTİNGİ 31 Mart yerel seçimleri için ma...

“PROJELERİMİZ HAZIR, SADECE HALKIMIZIN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR” “PROJELERİMİZ HAZIR, SADE...

“PROJELERİMİZ HAZIR, SADECE HALKIMIZIN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ...

“Sandığa güçlü bir irade koyacağınıza yürekten inanıyorum” “Sandığa güçlü bir irade ...

“Sandığa güçlü bir irade koyacağınıza yürekten inanıyorum” A...

Sulama Birliği 30 Bin Fidan Dikecek Sulama Birliği 30 Bin Fid...

Sulama Birliği 30 Bin Fidan Dikecek Bucak Sulama Birliği Ona...

KORKUTELİ FATMA-MEHMET CADIL FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN MEHMET CADIL’A ZİYARET KORKUTELİ FATMA-MEHMET CA...

KORKUTELİ FATMA-MEHMET CADIL FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN MEHM...

BUCAK’TA BEKAP KÜLTÜR ORMANI OLUŞTURULDU BUCAK’TA BEKAP KÜLTÜR ORM...

BUCAK’TA BEKAP KÜLTÜR ORMANI OLUŞTURULDU Bucak’ta BEKAP (Buc...

Şehidin İsmi Caddeye Verildi Şehidin İsmi Caddeye Veri...

Şehidin İsmi Caddeye Verildi Zeytin Dalı Harekatı’nda geçen ...

POLİTİKA HABERLERİ
VIDEO GALERİ
bucak matbaa haberler haberler