• DOLAR
  5,9299
  %0,05
 • EURO
  6,5435
  %0,06
 • ALTIN
  284,96
  %0,15
 • BIST
  93.981
  %-5,10
2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlandı

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlandı

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlandı
2019-2020 eğitim-öğretim yılı İlköğretim Haftası dolayısıyla Bucak’ta kutlama programı düzenlendi. Program, Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunma ile başladı. Saat 09:30 da düzenlenen çelenk sunma programına, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Jandarma Komutanı İlker Kar, Askerlik Şubesi Başkanı Personel Asteğmen Yusuf Turgay Yurdakul, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan ve şube müdürleri, Ak Parti Bucak İlçe Başkanı Serdar Besler, kurum, kuruluş müdürleri ve okul müdürleri katıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan’ın Atatürk Anıtına çelenk sunması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile sona erdi.
Daha sonra TOKİ İlkokulu’nda 2019-2020 eğitim-öğretim yılı İlköğretim Haftası dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Saat 10:30 da başlayan kutlama programına, Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Erdener Bede, Ak Parti Bucak İlçe Başkanı Serdar Besler, daire müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı TOKİ İlkokulu Müdür Yardımcısı Recep Özçiftçi yaptı. Özçiftçi konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Yeni bir eğitim-öğretim yılının ilk gününde biz öğretmenler, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızla birlikte olmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Okul; müdürü, öğretmeni, öğrencisi, velisi ve tüm çalışanları ile sıcak bir yuvadır. Bu yuva gelecekteki yaşamınızın ve mutluluğunuzun hazırlayıcısıdır.
Amacımız; Atatürk’ün de belirttiği gibi, “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirmek; bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen, dinamik, ahlaklı ve vatanım seven bir nesil yetiştirebilmektir.
Saygıdeğer Veliler; Biz eğitim camiası çalışanlarına en büyük desteği öğrencilerimizin aileleri olarak sizler vereceksiniz. Okul, hayatın küçük bir kopyasıdır. Öğrencilerimizin okullarımızda kazandığı davranışların hayata olumlu yansımasında siz velilerimizin çok büyük katkısı olacaktır.
Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi siz sevgili öğrencilerimiz; Sizi bu geleceğe hazırlayan iyi niyetli çabaları boşa çıkarmayın. Çok çalışın; Okulunuzu, öğretmenlerinizi çok sevin. Gazi Atatürk’ün de dediği gibi “TEK BİR ŞEYE İHTİYACIMIZ VARDIR; ÇALIŞKAN OLMAK”. Yeni öğretim yılının, değerli meslektaşlarımıza, öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı olmasını diler, saygılarımı sunarım.”
İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan da yaptığı konuşmasında; “Kuşkusuz eğitim; üzerinde titizlikle durulması ve her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık isteyen ve süreklilik taşıyan uğraş dolu bir süreçti. Bu noktada “İnsan olma, millet olma davası” olarak benimsediğimiz ilköğretim davası. Süreci, Atatürk’ün bize gösterdiği çağdaş çağdaş medeniyete ülkümüzün temelidir. Bu temel kadar sağlam atılırsa o kadar güvenilir ve o kadar ümit vaat eder olacaktır.
Sevgili Öğrenciler: Sizler buraya geleceği kurmak, aklınızı zenginleştirmek„ kendinizi gerçekleştirmek. Hayallerinizin peşinden koşmak ve uygar bir insan olmak için geliyorsunuz. Öğretmenleriniz de bu özellikleri sizlere kazandırmak için buradalardır. Hepimizin görevi sizleri, vatanına ve milletine Yararlı bir insan olarak yetiştirmektedir. Eğitilmemiş toplumlar gelişemezler, ayakta kalamazlar ve yok olur giderler. Okullarımızda eğitimle birlikte davranış da kazanacaksınız. Sizlerden öğretmenlerinize, ailenize, büyüklerinize saygılı olmanın; vatanınızı ve milletinizi sevmenin; ahlaklı olmanızı; Trafik kurallarına uymanızı; çevreyi korumanızı; çok kitap okumanızı bekliyorum.
Değerli Veliler, Devletimizin. Bizim ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve onları desteklemektir. Bu nedenle sürekli okulumuzu, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz. Öğrencinizle ilgili olunuz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız. Onlara güveniniz, güven veriniz, başarılı yaralarını ön plana çıkarınız, başarısız olduklarında da asla vazgeçmemelerini söyleyerek umut aşılayınız. Her zaman onların yanlarında olun ve onlara desteğinizi hissettirin. Her şeyden önce sizler onlara iyi örnekler olun erdemli davranışlarınızla onları etkileyin ve yönlendirin. Değerli Meslektaşların, Başöğretmen Atatürk’ün ; “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” diye hitabında bize yüklediği gelecek nesilleri yetiştirme sorumluluğu çok büyük bir güvenin ifadesidir. Kuşak çatışmalarının yaşandığı bu çağda; önce kendimizi yenileyip geliştirerek; öğrencilerimizi sevmek, anlamak onlarla sıkı bir iletişim kurmak ve onları geleceğe hazırlamak zorundayız.
Amacımız; geleceğimiz olan öğrencilerimizi, Türk Milli Eğitiminin genel amacı doğrultusunda bilgiye ulaşmanın yollarını araştırıp bulan, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üreten ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik. Öz güvenli bir nesil yetiştirmek olmalıdır. Bunu sağlamak için sizlerle birlikte yeni gelişmeleri dikkate alarak var gücümüzle çalışacağız.
Çevreyle iç içe, toplumla bütünleşmiş, değişim ve gelişime açık eğitim yuvalar’ olarak eğitim-öğretim yılını hep birlikte başarıyla tamamlayacağımız noktasında sizlere olan inancımız ve güvenimiz tanıdır.
2019-2020 Eğitim öğretim yılının vatanımıza, milletimize„ eğitim camiasına, velilerimize öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyor, eğitim kalitesinin ve başarının arttırılması için çaba gösteren kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, tüm misafirlerimi, meslektaşlarımı, anne baba ve sevgili öğrencilerimi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.”dedi.
Kaymakam Erol Tanrıkulu ise programda yaptığı konuşmasında, “2019-2020 Eğitim Öğretim Döneminde 2018 yılı Ekim ayında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli eğitim Bakanımız tarafından ortaya konulan “Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye” 2023 Eğitim vizyonunun 2. Periyodunu bu dönem uygulamaya koymuş olacağız.
Neydi 2023 vizyonu: 2023 eğitim vizyonunun 21. yy a ait önerisi *talim *terbiye şeklinde çift taraflı bir önermedir…
SADECE meslek kazanmaya yönelik beceri kazanmayı öğretmek hayatı göğüslemeye yetmez…Gerekli olan ŞEY: insana ait evrensel, yerel, maddi, manevi, mesleki, ahlaki ve milli tüm değerleri kapsayan ve kuşatan bir olgunlaşma gelişme değişim ve ahlak güzelliğidir….
Eğitimde başarının yegane ölçüsü: ders notları, sınav sonuçları, okul kazanma, zeka testleri, ve mezuniyet sonrası elde edilen meslekten kazanılan maaştan ibaret olamaz… 2023 Eğitim vizyonu: insanı maddi manevi tüm varlık unsurlarıyla bir bütün olarak gören, İnsanı temel alan bir bakışı ifade etmektedir.
Zira insan duyumsal duygusal ve bilişsel ihtiyaçları olan bir beşerdir. Beşerin evrensel bitince ulaştığı “insana erme” insan olma yolculuğunun başkahramanıdır.
Buradaki Temel Politika. Eğitim kurumunun temel çıkış noktası olan bireyin kendisini bilmesini ve tanımasını sağlamaktır. Çocuklar, ebeveynler öğretmenler, kendilerini ve çevrelerini tanıdıklarında birlikte gelişme imkanı doğacaktır.
Mizaç ve yetenek temelli bir tanıma yaklaşımı eğitim sisteminin aktörlerinin gelişimi için kritik bir öneme sahiptir. Bireyin kendini tanıması ve tanımanın takibi onun eğitim yolculuğunda kişiselleştirilmiş bir yol haritasına sahip olması anlamına gelir. Böylesi bir yolculukta Öğretmen Baş aktördür. Öğretmen Aynen anne şefkati gibi hayatlarına dokundukları bireylerin eğitiminde ustalığı ile çocuklar arasındaki temel farklılıkları zenginlik kabul ederek, duygusal güveni, fiziksel hijyen’ ve bilişsel merakı birleştirerek bir çiçeğe su verircesine çocuktaki öğrenme tutkusunu ve becerisini cesaretlendirir ve bir Tutku’ya dönüştürerek eğitimin habitatını oluşturur…Böylesi bir ekosistem içinde büyüyen çocuk: kendi içinde, ailesi ile çevresi ile mutlu bir insan olarak 2053 ve 2071 Türkiye’sinin temellerini atar….
2023 Eğitim Vizyonu için ilçemizde okullarımız eğitim öğretime hazır… çocuklarımız tatil sürecini güzel bir şekilde geçirerek büyük bir özlemle okullarına geldiler, öğretmenlerimiz 2023 vizyonuna uygun bir şekilde dönem öncesi seminerlerini tamamlayarak hazırlar… yine Bucak halkı eğitime verdileri destek gerek ebeveyn düzeyinde gereksese de hayırseverlik yönünde eğitimin her zaman içindelerdi.. Ben inanıyorum ki 2053 ve 2071 güçlü Türkiye’nin temellerini atacak nesilleri yetiştirecek olan 2023 “Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye” Eğitim vizyonunun uygulanmasında ve başarıya uzlaşmasında çok daha bu sürecin içinde olacaklardır… Unutulmamalıdır ki “Eğitim Millet işidir” Bu duygu ve düşüncelerle 2019-2020 Eğitim öğretim yılının İlçemiz ülkemiz ve insanlık için hayırlı olmasını diliyorum….” ifadelerine yer verdi.
Programda öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından Hüseyin Türker Ortaokulu halkoyunları ekibinin gösterileri ile devam etti.
4. sınıf öğrencilerinin okula yeni başlayan anasınıfı ve 1. Sınıf öğrencilerine “Okulumuza hoşgeldiniz” diyerek bayrak ve çiçek takdim etmesiyle program sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM