• DOLAR
  $1.186,5200
 • EURO
  $0,2728
 • ALTIN
  $34.617,0000
 • BIST
  $139,4700
“BURDUR’DAKİ PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ”

“BURDUR’DAKİ PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ”

KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞINDA, BURDUR KONUŞULDU “BURDUR’DAKİ PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ” AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile Vali Hasan Şıldak, Bakan Ersoy’u ziyaret ederek, Burdur’un turizm yatırımlarını görüştü. AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile Vali Hasan Şıldak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u makamında ziyaret etti. Burdur’un turizm […]

KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞINDA, BURDUR KONUŞULDU
“BURDUR’DAKİ PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ”
AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile Vali Hasan Şıldak, Bakan Ersoy’u ziyaret ederek, Burdur’un turizm yatırımlarını görüştü.
AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile Vali Hasan Şıldak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u makamında ziyaret etti. Burdur’un turizm yatırımlarının görüşüldüğü ziyarette, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, Bakan Ersoy’a kültür ve turizm yatırımları kapsamında Burdur’a hayata geçirilen çalışmaları aktardı.
“BURDUR’DAKİ PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ”
Ziyarette Milletvekilleri Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, turizm yatırımlarında yaşanan sorunları işaret ederek, birinci olarak Burdur Turizm Geliştirme Alan Çalışmalarının yapılması ve Burdur Stratejik Turizm Gelişim Raporunun hazırlanmasına ihtiyaç duyulduğunu, ikinci olarak ise Burdur Yeni Müze Yapımının Bakanlığımızın yatırım programına alınması Burdur Valiliğinin hazırlamış olduğu SAGALOSSOS Antik Kentine TELEFERİK fizibilitesi ve SALDA Gölü ve SALDA Kayak Merkezi arasındaki TELEFERİK fizibilitesi iki kitapçık halinde Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a takdim edilmiştir. Hem görüşleri hem de neler yapılabileceği konusunda, atılabilecek adımlar konusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur.
BURDUR TURİZMİNİ GELİŞTİRME ALAN ARAŞTIRMASI
Burdur Turizmini Geliştirme Alan Araştırmasının, Burdur Stratejik Turizm Gelişim Raporunun hazırlanmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, “Türkiye Turizm Stratejisi 2023 belgesinde Burdur, Göller Bölgesi Turizm Gelişim Bölgesi ve Ekoturizm Bölgesi olarak belirlenmiştir.
Burdur’da başta Burdur ve Salda olmak üzere çok sayıda göl bulunmaktadır. Burdur’un dağları, yaylaları, gölleri, milli ve tabiat parkları, ormanları, doğal güzellikleri ile kültürel zenginlikleri çerçevesinde birçok turizm faaliyeti gerçekleştirilmesi mümkündür. Kültür ve Turizm Uzmanlarının katılımıyla Burdur Turizm Geliştirme Alan Çalışmalarının yapılmasına ve Burdur Stratejik Turizm Gelişim Raporunun hazırlanmasına ihtiyaç duyulmakta olduğunu belirterek, Sn. Bakanımıza Gelişim raporunun hazırlanması için talepte bulunduk. ” dediler.
YENİ BURDUR MÜZE BİNASI YAPIMI
Yeni Müze Binası yapımının, kültür ve turizm bakanlığı yatırım programına alınmasını talep eden Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, “Yeni Müze binası için Afyonkarahisar -Burdur- Antalya Karayolu üzeri 14.039 m²lik alanın tahsisi yapılmıştır. Yeni Müzenin projeleri 2017 yılında 345.740,00 TL + KDV bedelle ihalesi yapılmış, 2019 yılında projeler Bakanlığımızca onaylanmıştır. Yeni Müze için projede 13.086 m2 kapalı alan planlanmıştır. Burdur’daki mevcut müzemizin depolarında 67.964 adet eser bulunmakta olduğunu belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2020 Yılı yatırım programın Yeni Müze Yapımının alınmasını talepte bulunduk.ç” ifadelerini kullandılar.
İNCİR HAN’IN RÖLÖVE, RESTİTÜSYON VE RESTORASYON PROJELERİ
Bucak ilçesindeki İncir Han’ın Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projelerinin hazırlanması ve uygulamalarının Bakanlık tarafından yapılmasını talep eden Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, “Bucak İlçesinin yaklaşık 6 km. kadar kuzeybatısında yer alan İncir Han’ın portal üzerindeki dört satırlık kitabesinden Anadolu Selçuklu Sultanı II. Keyhüsrev tarafından 1239 – 1240 yılında yaptırıldığı anlaşılmaktadır. İncir Han’ın Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı doğrultusunda acilen rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin yapılarak turizme kazandırılması için Burdur Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün sayılı yazısı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gönderilmişti. Kültür ve Turizm Bakanımıza İncir Han’ın Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projelerinin Hazırlanması ve uygulamalarının Bakanlığımızca yapılması konusunda talebimizi ilettik.” açıklamasında bulundular.
KREMNA ANTİK KENTİ KAZI ÇALIŞMALARININ MAKÜ TARAFINDAN YAPILMASI
Milletvekili Özçelik ve Uğur, Bakan Ersoy’dan, Bucak ilçesinde bulunan Kremna Antik Kenti kazı çalışmalarının Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından yapılmasını talep etti. Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, “Bucak İlçesi, Çamlık Köyü, Hacıbağ Mahallesi’nin doğusunda Antik Pisidya kentlerinden biri olan Kremna Antik Kenti, Toros Dağları’nın üzerinde 1200 m. yükseklikte Aksu Vadisi’ne hâkim bir tepe üzerindedir. Kremna Antik Kenti’nde, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından kazı çalışmalarının yapılması için, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne izin talebinde bulunul-muştu. Gerekli izinlerin verilerek, kazı çalışmalarının Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından yapılması için görüşmelerimizi gerçekleştirdik.” Dediler.
BURDUR MİLLET KIRAATHANESİ PROJESİ
Burdur Millet Kıraathanesi restorasyon projeleri uygulamaları ile tefrişinin 2020 yılında Kültür Bakanlığı bütçesinden karşılanmasını talep eden Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, “Mülkiyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait “Burdur Garı” içerisinde yer alan toplam alanı 373,62 m²’lik Binanın Millet Kıraathanesi olarak yapılması ile ilgili Burdur Valiliğimizin hazırlamış olduğu proje ile ilgili görüşmeler gerçekleştirdik. ” ifadelerini kullandılar.
KEMER ELMACIK KÖYÜ KAZI ÇALIŞMASI
Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, Bakan Ersoy’dan, Kemer ilçesi Elmacık Köyü Omurgalı Fosilleri Kurtarma kazı çalışmalarının başlamasını ve ödenek ayrılmasını talep etti.
ÇAVDIR DENGERE CAMİİ
Çavdır Dengere Camisinin bakım, onarım ve restorasyon çalışması için ödenek ayrılmasını talep eden Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Burdur Valisi Hasan Şıldak “ Osmanlı döneminde (XV-XVI yy ) Doğu- Batı ekseninde dikdörtgen planlı şekilde inşa edilen, nitelikli ahşap işçiliği ve kalem işi bezemeleri bulunan ve Koruma Kurulundan onaylı restorasyon projeleri mevcut olan Çavdır Dengere (Bölme Pınar) Köyü Camii’nin bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarının 2020 yılı yatırım programına alınmasını talepte bulunduk.” diye konuştular.
“MELİKLER YOLU YAPIMI İÇİN ÖDENEK TALEBİ”
Melikler Yolunun yapımı için mali yardım talebinde bulunan Milletve-killeri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, “Ülkemizin en önemli kanyon ve tabiat parkları arasında yer alan Yazılı Kanyona ulaşım, Bucak İlçemiz, Elsazı Köyü ile Isparta Sütçüler İlçesi melikler Köyü arasındaki yol ile sağlanmaktadır. Burdur İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım hizmetleri Müdürlüğünün, İlimiz Bucak İlçesi Elsazı-Melikler köyleri arasında ulaşım sağlayan yola (Yazılı Kanyon) 8,5 km yolun sıcak asfaltlama yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan İl Özel İdaremize ek ödenek gönderilmesi ile ilgili talebimizi ilettik.” dediler.
ULU CAMİİ, SAAT KULESİ VE ÇEVRE RESTORASYONU
Ulu Camii ve çevresinde hayata geçecek restorasyon çalışması için Bakan Ersoy’dan destek isteyen Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak, “Burdur Ulu Camii ve Saat Kulesi çevresinde tarihi ve kültürel özelliklere sahip tescilli 77 konut, 53 dükkan, 6 adet cami, 5 adet çeşme, 1 adet hamam yer almaktadır. Bakanlığımızın destekleri ile Burdur Ulu Camii ve Saat Kulesi çevresinde yer alan tarihi ve kültürel yapıların bir bölümünde daha önceki yıllarda restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları AK Parti’li Burdur Belediye Başkanlığı, Burdur İl Özel İdaresi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmıştı. Burdur Ulu Camii ve Saat Kulesi çevresi restorasyon ve sokak sağlıklaştırması yapılmayan Ulu Camii ve Saat Kulesi Çevresi (58 adet konut,6 adet konut+dükkan, 53 adet dükkan, 2 adet çeşme), (13 adet konut, 4 adet cami, 3 adet çeşme, 1 adet hamam) Kentsel Sit-Etkileme Geçiş Alanı, Sivil Mim. Örn.(77 adet), Endüstriyel ve Ticari Yapı (53 adet) Anıt ve Abide (6 adet) Dinsel Yapı (4 adet), tarihi ve kültürel yapılarla ilgili çalışmalarının hızlandırılması ile ilgili görüşmeleri-mizi gerçekleştirdik.” açıklamasında bulundular.
“BAKAN ERSOY’U BURDUR’A DAVET ETTİLER”
Bakan Ersoy’u Burdur’a davet ettiklerini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Vali Hasan Şıldak“ Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaretimizde Burdur’umuza davette bulunduk. Sn. Bakanımız İlimiz ziyaretlerini programlarına alacağını belirtti. İlimizle ilgili iletmiş olduğumuz taleplerle ilgili destek veren Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkür ederiz.” açıklamasında bulundular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM