• DOLAR
  5,9427
  %-0,03
 • EURO
  6,5390
  %-0,17
 • ALTIN
  301,39
  %-0,36
 • BIST
  7,7249
  %-0,47
EKMEK İSRAFINA SON!

EKMEK İSRAFINA SON!

EKMEK İSRAFINA SON! Bucak Belediyesi Sıfır Atık projesi kapsamında anlamlı bir hizmete imza atıyor. Artık ekmekler, çöpe gitmeyecek. Atık ekmekler, “Atık Ekmek” kutusuna atılacak, sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanılacak. Bucak Belediyesi Sıfır Atık projesi kapsamında anlamlı bir hizmete imza atıyor. Artık ekmekler artık çöpe gitmeyecek. Ülkemizde günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığı bu günde, Bucak Belediyesi, […]

EKMEK İSRAFINA SON!
Bucak Belediyesi Sıfır Atık projesi kapsamında anlamlı bir hizmete imza atıyor. Artık ekmekler, çöpe gitmeyecek. Atık ekmekler, “Atık Ekmek” kutusuna atılacak, sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanılacak.
Bucak Belediyesi Sıfır Atık projesi kapsamında anlamlı bir hizmete imza atıyor. Artık ekmekler artık çöpe gitmeyecek. Ülkemizde günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığı bu günde, Bucak Belediyesi, bu konuya dikkat çekerek çöpe atılmak istenen bayat ekmekleri sokak hayvanlarına ulaştırmak için çalışma başlattı. Bucak’ta ekmek israfının önüne geçmek ve bayatlayan ekmeklerin evsel atıklarla birlikte çöpe gitmesini önlemek amacıyla Sıfır Atık Projesi kapsamında Artık Ekmek Toplama kutuları oluşturuldu. Kutular, ilk olarak pansiyonları bulunan okullara konuldu. İlerleyen günlerde Bucak’ta bulunan ve gönüllülük esasına dayalı olarak talepte bulunan işletmelere Artık Ekmek toplama kutuları koyulacak. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, tüm vatandaşları ekmek israfı konusunda duyarlı olmaya davet ederek, “Ekmek çöp değildir, artık ekmekler, Artık Ekmek kutusuna.”dedi.
Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal “Ekmek, genel olarak insanlar için temel besin kaynağı olmasından dolayı ayrı bir değer atfedilmiştir. Bu nedenle kültürümüzde “nân-ı aziz, âb-ı leziz” sözü yaygındır. Anadolu insanı tarafından kutsal kabul edilen bir değer olmasının yanı sıra ekmek imgesi; paylaşımcılığın ve yardımseverliğin bir ifadesi olarak da kabul edilir. Ekmek; Orta Asya’dan yurdumuza getirdiğimiz bin yıllık bir geçmişi olan bir kültüre de sahip olan ekmek, insanlar tarafından büyük bir saygı görmektedir. Yere düştüğünde hemen yerden alınıp öpülüp yüksek bir yere konan ekmek imgesinin Anadolu insanı için adeta bir baş tacı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Türk insanının ekmeğe olan bakış açısı da bu kültürün nasıl oluştuğunu açıklamaktadır. Anadolu insanı ekmeği rızık emeğin karşılığı olarak görmüş dolayısıyla hayatın sürdürülebilirliği için vazgeçilmez kabul etmiştir. Anadolu toplumunda bir eve ekmek girmesi, o evin bereketli olduğu anlamına gelir. Bu gerçeği göz önünde bulundurunca ekmek imgesinin, Anadolu insanı için nedenli önemli olduğu anlaşılabilir. Ekmek israfıyla ilgili duyarlılık oluşturarak vatandaşlarımızı bilinçlendirmek istiyoruz.
Ülkemizde günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığını üzülerek ifade etmek istiyorum. Bucak Belediyesi olarak bu konuya dikkat çekerek çöpe atılmak istenen bayat ekmekleri sokak hayvanlarımıza ulaştırmak için çalışma başlattık. İlçemizde ekmek israfının önüne geçmek ve bayatlayan ekmeklerin evsel atıklarla birlikte çöpe gitmesini önlemek amacıyla Sıfır Atık Projesi kapsamında Artık Ekmek toplama kutularını ilk etapta pansiyonları bulunan Adem Tolunay Fen Lisesi, Oğuzhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bucak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bucak Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi’ne koyduk. Ekiplerimiz burada toplanan ekmekleri alarak sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanıyorlar. İlerleyen günlerde ilçemizde bulunan ve gönüllülük esasına dayalı olarak talepte bulunan işletmelere artık ekmek toplama kutularımızdan koyacağız. Buradan bir kez daha tüm vatandaşlarımıza ekmek israfı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?