• DOLAR
  $1.186,5200
 • EURO
  $0,2728
 • ALTIN
  $34.617,0000
 • BIST
  $139,4700
İL GENEL MECLİSİNDE TKDK HİBELERİ KONUŞULDU

İL GENEL MECLİSİNDE TKDK HİBELERİ KONUŞULDU

İL GENEL MECLİSİNDE TKDK HİBELERİ KONUŞULDU TKDK Burdur İl Koordinatörü Mesut Yıldıran; Burdur İl Genel Meclisinin Kasım ayı 13. Birleşimindeki bütçe taslağı görüşmelerinde gerçekleştirdiği sunumla, değerli İl Genel Meclis Başkanı ve üyelerini, IPARD programı ve kurumun çalışmaları hakkında bilgilendirerek sorularını cevapladı. İl Genel Meclisinin 2020 yılı Kasım ayı 13. Birleşimi İl Genel Meclis Toplantı salonunda,İl […]

İL GENEL MECLİSİNDE TKDK HİBELERİ KONUŞULDU
TKDK Burdur İl Koordinatörü Mesut Yıldıran; Burdur İl Genel Meclisinin Kasım ayı 13. Birleşimindeki bütçe taslağı görüşmelerinde gerçekleştirdiği sunumla, değerli İl Genel Meclis Başkanı ve üyelerini, IPARD programı ve kurumun çalışmaları hakkında bilgilendirerek sorularını cevapladı.
İl Genel Meclisinin 2020 yılı Kasım ayı 13. Birleşimi İl Genel Meclis Toplantı salonunda,İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık Başkanlığında yapılan toplantıya TKDK hibeleri damga vurdu.
Önümüzdeki Şubat ayında Burdur’da kuruluşunun 9. Yılını kutlayacak olan TKDK henüz yeni bir kurum olmasına karşın kısa zamanda gerçekleştirdiği hizmetler sayesinde adından sıkça bahsettirmeyi başardı.
Gerek verdiği hibelerin miktarıyla ve aldığı birbirinden farklı sektörlerdeki proje başvurusuyla, gerekse bu projeleri hayata geçirerek hayallerini gerçekleştiren hepsi birbirinden kıymetli ve çarpıcı insan hikayeleriyle sık sık yerel ve ulusal basına konu oldu. Öyle ki bazı yatırımlar ve proje sahipleri başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletimizin üst düzey bürokratları tarafından takdirle karşılandı ve ödüllendirildi.
Kısa zamanda bu hatrı sayılır başarının mimarlarından olan Burdur İl Koordinatörü Mesut Yıldıran da, Burdur İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık ve üyelerinin huzurunda tüm bu başarı hikayesinin dinamiklerini oluşturan ve kurımun çalışma ekseninde yer alan IPARD programına ilişkin yaptığı sunumla salondan tam not aldı.
Önümüzdeki haftalarda yeni bir çağrının da müjdesini veren Yıldıran: “Çok zorlu ve çetin geçen şu pandemi döneminde hafızalara kazınan tek şey hastalık olmasın istedik. Biz istedik ki hayaller de konuşulsun, alın teri de başarı da konuşulsun ve böylece kırsalda bir ateş yakalım istedik. Ve şu an görüyoruz ki verdiğimiz her bir hibe, attığımız her bir imza birer odun olmuş hep birlikte etrafında oturup ısındığımız o ateşi harlamış.
En son çıktığımız çağrıda bile tüm dünya pandemi sürecinin acımasız sürecini yaşarken bizler tüm tedbirleri ve cesaretimizi yanımıza alarak; 11 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan ve 29 Temmuz 2020 tarihinde son bulan IPARD II Programı 9. çağrı ilanı kapsamında, Koordinatörlüğümüze toplam 96 proje başvurusu aldık. Bu başvuruların toplam yatırım tutarı ise 135,6 Milyon TL olarak gerçekleşti.
Kurulduğumuz ilk günden itibaren Burdur’a daha fazla yatırım yapmak adına hizmet eden TKDK ailesi olarak bizler, almış olduğumuz 96 adet projeyle tarım ve hayvancılık sektöründe ülkenin önde gelen büyük şehirlerini geride bırakarak İlimize 135,6 milyon liralık yatırım kazandırma fırsatını elde ettik. Bu yatırım tutarı ile TKDK Burdur İl Koordinatörlüğü olarak çıtayı en üst seviyeye çıkararak, şimdiye kadar ki bir çağrı döneminde yapılan en yüksek yatırım seviyesine ulaşmıştırmayı başardık.
Merkez İlçe ile birlikte, Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova ilçelerinden toplam 96 adet proje başvurusu resmen bir rekordur. Teslim edilen projelerin incelenmesinin ardından sözleşme imzalama süreçleri de başladı ve her ilçedeki TKDK yatırımlarına yenilerini ekledik.
Atılacak ilk imzalar sonrasında Burdur’a 135,6 Milyon TL yatırımın gerçekleşeceği ve söz konusu miktarın da 76 Milyon Lirasının karşılıksız verileceği bu projeler, “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” ile birlikte “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” başlığı altındaki sektörleri içermektedir. Bu sektörler arasında; açık alan ve serada tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ve işlenmesi, kültür ve istiridye mantar üretimi, alabalık üretim çiftliği, kooperatiflerin yararlandığı makine parkları, arıcılık, kesme çiçekçilik, fide ve fidan üretimi ve yenilenebilir enerji yatırımları yer alıyor.
Hayvancılık alanındaki hibe oranlarının yüzde 70’lere kadar artması ve bu alandaki alanındaki başvuruların tamamlanmasıyla birlikte alınan projeler arasına süt inekçiliği, hindi yetiştiricili-ği, büyükbaş besi ve koyun yetiştiriciliği de eklenmiş oldu. % 18’lik KDV muafiyeti de bulunan projeler en kısa sürede tamamlanarak Burdur’un ve bölgemizin gelişimine katkı sağla-yacak ve istihdam fırsatı yaratacaktır. İlimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM