• DOLAR
  5,7518
  %0,02
 • EURO
  6,3894
  %-0,02
 • ALTIN
  272,39
  %-0,18
 • BIST
  7,5708
  %-0,05
Kış Kapıda, Soba Satışları Başladı

Kış Kapıda, Soba Satışları Başladı

Kış Kapıda, Soba Satışları Başladı

Doğalgaza Gelen Zamlar, Soba Satışlarını Artıracak mı?

Bucak’ta havaların soğumasıyla beraber soba satışları da başladı. 200 – 1000 TL fiyat aralığında satışı sunular sobalar, markasına ve boyutuna değişiyor. Soba boruları 10-12,5 TL, kovalar 25-35 TL, ızgaralar10-15 TL ve soba tablaları 25-55 TL arasında alıcılarını bekliyor. Bu yıl doğalgaza yapılan zamların da soba satışlarını arttıracağı düşünülüyor.Bucak’ta havaların soğumasıyla beraber soba satışları da başladı. 200 – 1000 TL fiyat aralığında satışı sunular sobalar, markasına ve boyutuna değişiyor. Soba boruları 10-12,5 TL, kovalar 25-35 TL, ızgaralar10-15 TL ve soba tablaları 25-55 TL arasında alıcılarını bekliyor. Bu yıl doğalgaza yapılan zamların da soba satışlarını arttıracağı düşünülüyor.
Gazetemiz muhabirleri, soba satıcıları ile görüşerek bilgi aldılar. Bu yıl soğukların sert geçeceğini belirten soba satıcıları ‘soba satışlarımız yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Doğalgaza kombiye yapılan zamların soba satışlarını yükselteceğini düşünüyoruz’ dediler. Havaların soğumasıyla birlikte işlerinin arttığını ifade eden soba satıcıları, genelde doğalgaz olmayan ilçe ve köylerde yaşayan vatandaşların soba aldıklarını söyledi.
Soba fiyatlarının markasına ve boyutuna göre değiştiğini söyleyen soba satıcısı esnaf Hüseyin bey ‘ Sobalarımız dik soba, köşeli soba ve kuzine soba olarak çeşitlere ayrılıyor.Dik sobalarımızın fiyat aralığı 200-380 TL arasında değişiyor. Köşeli sobalarımız 380-550 TL arasında kuzine sobalarımızda ise fiyatlar 400-1000 TL arasında markasına boyutuna göre fiyatlarımız değişim gösteriyor. Soğuklar yeni yeni gelmeye başladı. Bundan sonra satışlarımız artacaktır. Evlerin içi soğuk olmaya başladı. Bucak’ta herkesin evinde doğalgaz ve kombi yok. Satışlarımızın artacağını düşünüyorum’ Dedi.
Soba satıcılarından Muharrem bey ise ‘Özellikle köyler, ilçeler ve doğalgaz girmeyen evlerimizde soba kullanılıyor. Elimizde her türlü soba mevcut. Özellikle kuzine sobası, köylülerin tercih ettiği bir soba. Çünkü üzerinde su ısıtılıp, fırınında yemek yapılabiliyor. Kuzine soba fiyatlarımızı 500-1000 TL arasında markasına göre satılıyor. Her boyuta uygun çelik soba kovalarımızın fiyatları da 25-35 TL arasındadır. Soba borusu fiyatlarımız 10-12,5 TL, Kova ızgaralarında fiyatlarımız 10-15 TL arasında soba tablalarımız boyutuna göre 25-55 TL arasında satıyoruz’ dedi.
Bucak’ta Sobacılar Doğalgaza Yapılan Zamlardan Dolayı Satışların Artmasını Bekliyor
Boru üstlerine konulan ısı keslerin de son yıllarda rağbet gördüğünü söyleyen Muharrem bey ‘ ısı kesleri 10-15 TL’den satıyoruz, aynı şekilde tablaların altı için muşambalarımızı metresi 15 TL’den soba temizleme fırçalarını 10 TL’den ve soba tutuşturma jellerini litresi 15 TL’den satışa sunuyoruz. Kışın soğuk geçeceğini söylüyorlar umarım satışlarımız bu yıl iyi olur. Doğalgaza yapılan zamlar insanları sobaya yönlendiriyor diye düşünüyorum, bu yıl soba satışlarımız artacak inşallah.”dedi.
Soba için alışveriş yapan Nisa Kayalıbel ise konu hakkında ‘Geçen yıl kovaları 10-15 TL’den satın aldığını vurgulayarak ‘ her ürün de olduğu gibi soba malzemelerine de zam gelmiş. Elbette şaşırmadık fakat kış kapıya dayandı. İmkanı olan insanlar geliyor alıyor. Kışa hazırlık yapamayan yüzlerce vatandaşımız var. Bir sobaya 500 TL, kovaya 25 TL, borulara 15’er TL ödersek bir aylık maaşımızı neredeyse buraya vermiş olacağız. Daha bunun odunu kömürü kova ızgarası bir sürü malzemesi var. Bugün en uygun yeri bulana kadar gezeceğim. Cebimize göre alışveriş ve kışa hazırlık yapmak zorundayız fakat cebimizde bir şey yok Allah yardımcımız olsun’ dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM