• DOLAR
  5,9427
  %-0,03
 • EURO
  6,5390
  %-0,17
 • ALTIN
  301,39
  %-0,36
 • BIST
  7,7249
  %-0,47
“Öğrencilerimiz Dengeli Besleniyor”

“Öğrencilerimiz Dengeli Besleniyor”

“Öğrencilerimiz Dengeli Besleniyor” Bucak’ta Cumhuriyet İlkokulu Okul Aile Birliği tarafından “Öğrencilerimiz Dengeli Besleniyor” projesi uygulama programı kapsamında düzenlenen etkinlikte öğrencilere balık-ekmek-ayran ikramında bulunuldu. Bucak’ta Cumhuriyet İlkokulu Okul Aile Birliği tarafından “Öğrencilerimiz Dengeli Besleniyor” projesi uygulama programı kapsamında etkinlik düzenlendi. Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde dün gerçekleştirilen etkinliğe, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Su Ürünleri Üreticileri Birlik Başkanı […]

“Öğrencilerimiz Dengeli Besleniyor”
Bucak’ta Cumhuriyet İlkokulu Okul Aile Birliği tarafından “Öğrencilerimiz Dengeli Besleniyor” projesi uygulama programı kapsamında düzenlenen etkinlikte öğrencilere balık-ekmek-ayran ikramında bulunuldu.
Bucak’ta Cumhuriyet İlkokulu Okul Aile Birliği tarafından “Öğrencilerimiz Dengeli Besleniyor” projesi uygulama programı kapsamında etkinlik düzenlendi. Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde dün gerçekleştirilen etkinliğe, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Su Ürünleri Üreticileri Birlik Başkanı Hakan Açar, İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Darcan, Kırsal Kalkınma İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, daire müdürleri, kurum kuruluş amirleri, iş adamları, okul müdürleri, muhtarlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlikte açılış konuşmasını Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Süleyman Sağar yaptı. Müdür Sağar konuşmasında, “Bugün burada Okulumuzun devam ettirdiği “Öğrencilerimiz Sağlıklı ve Dengeli Besleniyor” projesi kapsamında düzenlediğimiz programa katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu vesile ile hepinize ” Hoş geldiniz.” diyor, saygılarımı arz ediyorum. Okulumuz sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda yaşam boyu bilinç ve duyarlılık oluşturmayı hedeflemiş, öğrencilerimizi hareketli yaşama özendirerek, hastalıkların önlenmesine destek olan çalışmaları yapmayı temel prensip olarak benimsemiştir.
Beslenme sonradan kazanılan bir davranış biçimidir. Anne karnında başlayan bir süreç olup, ilk alışkanlıklar ailenin beslenme modeline göre şekillenmektedir. Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okul devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur. Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil, onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıklarıyla da örnek olmalıdırlar. Çocukların anne babadan sonra en çok örnek aldıkları kişiler öğretmenleridir. Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşmektedir.
Okulumuzun eğitim-öğretim akış programı; sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama uygun etkinliklerle desteklenmekte ve uygulanmaktadır. Öğrenci —öğretmen ve çalışanların farkındalığını arttırmak üzere farklı etkinlikler yapılmaktadır. Türkçe, Resim, Müzik ve Beden Eğitimi derslerinde öğrencilerimiz faaliyetlerini sürdürmektedir. Öğrencilerimizin boy ve kilo ölçümleri yapılmakta ve risk grubundaki öğrencilerin velileri bilgilendirilerek ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir. Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında; belirli gün ve haftalar etkin olarak kutlanmaktadır. “Beslenme Dostu Okul Projesi” çalışmalarını koordine etmek üzere “Beslenme ve Hareketli Yaşam Ekibi” oluşturulmuştur. Beslenme ve Hareketli Yaşam Ekibi tarafından; Beslenme Dostu Okul Panosu hazırlanmıştır. İnancım şudur ki; çocuklarımız her şeyin en güzeline layıktır.
Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, bu proje de desteklerini esirgemeyen Sayın Kaymakamımıza, Belediye başkanımıza, Tarım Müdürümüze, Toplum Sağlığı Merkezine, ilçe Milli Eğitim Müdürümüze, eğitim ve öğretime hizmeti kutsal bilen; Okul Aile Birliği Yönetim Kuruluna, saygı değer öğretmen arkadaşlarıma, bu hizmette emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılı olmamızı Cenab-ı Haktan temenni ediyorum. 2019-2020 eğitim-öğretim yılının, bizler ve ülkemiz için; sağlıklı, huzurlu, hayırlı ve başarılı geçmesini diler, tekrar sevgi ve saygılarımı sunarım.” ifadelerine yer verdi.
Su Ürünleri Üreticileri Birlik Başkanı Hakan Açar da yaptığı konuşmasında, “Sağlam kafa sağlam vücutta olur. Sağlam vücut da sağlıklı beslenme ile olur. Balık da günümüzde en sağlıklı en değerli besinlerinden bir tanesi. Balık beslenmemizde çok önemli. Bugün amacımız, balığın önemini sizlere iletebilmek, balığa dikkat çekmek, sizlere balık ikram etmek. Ülkemizde kişi başı balık tüketimi ortalama yaklaşık 8 kilogram. Dünya ortalaması 15 kilogram. Avrupa Birliği ülkelerinin ortalaması ise 20 kilogram. Japonya’da 85 kilogram. Yani biz dünya ortalamasının altında balık tüketiyoruz.
Çocuklarımızın gelişmesi için hayvansal protein çok önemlidir. Bunun da en ucuz ve en besleyici kaynağı balıktır. Bugün dünyada eğitimdeki en üst seviyedeki ülkelere bakarsak başarının su ürünleri tüketimi ile de ilgisi olduğunu görürüz. Bunun için balığın önemi büyüktür. Umuyoruz ki yetişen nesillerimizi daha iyi besleyebiliriz. Çünkü bu şekilde başarıya ulaşacağımızı düşünüyoruz. Balığı bol tükettiğiniz günler diliyorum.”dedi.
Konuşmaların ardından Okulda düzenlenen resim, şiir ve slogan yarışmasında dereceye giren öğrencilere verildi.
Resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler: 1. 4-B Sınıfından Ahmet ÜNLÜ, 2. 4-B Sınıfından Yaşar Taha ÖZTÜRK, 3. 4-A Sınıfından Cemre ÖREN, 4. 2-C sınıfından Ravza Nur Soylu.
Dereceye giren öğrencilere ödülleri Belediye Başkanı Emrullah Ünal tarafından verildi.
Okulda düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizi ödüllerini almaları için buraya davet ediyorum.
Şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler: 1. 3-B Sınıfından Havva Sena ALTUN, 2. 3-A Sınıfından Meryem ŞEHNE, 3. 4-A sınıfından Ömer Yılmaz, 4. 4-B sınıfından Hanife Yüksel.
Dereceye giren öğrencilere ödülleri İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Darcan tarafından verildi.
Slogan yarışmasında dereceye giren öğrenciler: 1. 4-B Sınıfından Mevlüt Fuat ÖZTÜRK, 2. 4-B Sınıfından Numan Tarık TALAYMAN, 3. 3-A Sınıfından Elif ÜRÜN, 4. 2-B Sınıfından Ceylin KUTLU Dereceye giren öğrencilere ödülleri Kırsal Kalkınma İl Koordinatörü Mesut Yıldıran tarafından verildi.
Program Okul öğrencisi Havva Sena ALTUN, şiir yarışmasında 1. olan şiirini okudu.
Daha sonra 4. sınıf öğrencilerinin hazırlamış olduğu halk oyunu gösterisini izlendi. Ekinlik, günün önemine ilişkin balık-ekmek ve ayran ikramı ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?