• DOLAR
  5,9448
  %0,15
 • EURO
  6,5556
  %-0,17
 • ALTIN
  300,46
  %0,76
 • BIST
  7,7755
  %-0,22
“Türkiye’de 100 tam puan alan ilk 3 hastaneden biriyiz”

“Türkiye’de 100 tam puan alan ilk 3 hastaneden biriyiz”

“Türkiye’de 100 tam puan alan ilk 3 hastaneden biriyiz” Bucak Devlet Hastanesinin “Anne Dostu Hastane” unvanını almaya hak kazanmasından sonra sertifika töreni düzenlendi. Törende Bucak Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Bilal Tanrıtanır, hastane ile ilgili bilgi verdi. Bucak Devlet Hastanesi’nin 2016 yılında başlayan Anne Dostu Hastane çalışmalarının 3 Aralık 2018’de Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen uzman […]

“Türkiye’de 100 tam puan alan ilk 3 hastaneden biriyiz”
Bucak Devlet Hastanesinin “Anne Dostu Hastane” unvanını almaya hak kazanmasından sonra sertifika töreni düzenlendi. Törende Bucak Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Bilal Tanrıtanır, hastane ile ilgili bilgi verdi. Bucak Devlet Hastanesi’nin 2016 yılında başlayan Anne Dostu Hastane çalışmalarının 3 Aralık 2018’de Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen uzman ekiplerin yerinde değerlendirmesi ile sonuçlandığını belirten Başhekim Tanrıtanır, Bucak Devlet Hastanesinin 96 puan alarak bir başarıya daha imza attığını ifade etti. Türkiye’de bu ünvanı hak eden ilk 50 hastane arasına giren Bucak Devlet Hastanesi, “Anne Dostu Hastane” tescilini almaya hak kazandığını söyleyen Başhekim Tanrıtanır, Türkiye’de 100 tam puan alan ilk 3 hastaneden biri olduklarını ifade ederek, en son 2017 yılında Bakanlığın Kalite ve Akreditasyon Dairesinin yönetiminde gerçekleştirilen değerlendirmeden 96,13 puanla ilin en yüksek puanını alarak bir sonraki yıl değerlendirmeden muaf tutulduğunu sözlerine ekledi.
Bucak Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Bilal Tanrıtanır, şu bilgilere yer verdi: “Anne Dostu Hastane ünvanı yanında 2006 yılında alınmış olan Bebek Dostu Hastane resertifikasyonu ulusal değerlendirmeciler tarafından bu yıl Temmuz ayında yapılmış ve 100 tam puan alarak büyük bir başarı elde edilmiştir. Türkiye’de 100 tam puan alan ilk 3 hastaneden biriyiz.
Kurumumuz ,Bakanlığımızın 2005 yılında 100 standartla yayınladığı kalite yönetmeliğine göre rehber çalışmalarına başlamış ve şu an 1100 standart üzerinden çalışmalarını sürdürmektedir. En son 2017 yılında Bakanlığımızın Kalite ve Akreditasyon Dairesinin yönetiminde gerçekleştirilen değerlendirmeden 96,13 puanla ilin en yüksek puanını alarak bir sonraki yıl değerlendirmeden muaf tutulmuştur.
Her yıl Bakanlığın Verimlilik ve Kalite Dairesi yönetiminde Verimlilik değerlendirmeleri yapılmakta olup yine 2018 Aralık ayında 92 puan alarak ilin en başarılı kurumu olmuştur.
Erişilebilir kurum olma yolundaki çalışmalarımızın değerlendirmesi bu ay sonuçlanmış olup ‘Erişilebilir Kurum’ ünvanını almaya hak kazanmıştır.
ANNE DOSTU HASTANE TARİHÇESİ
1990’lı yıllardan itibaren doğumda yapılan müdahaleler ve kadınların doğumda pasifleştirilmeleri, sezeryan oranlarının inanılmaz artışına sebep olmuştur.
1994 yılında uluslar arası Lamaze örgütü normal doğumu desteklemek ve kanıta dayalı anne-dostu uygulamaları devreye sokmak için Amerika çapında bir çok örgütü toplantıya çağırmış ve bunun sonucunda 1996 yılında Loalition for Improving Maternity services- Cıms (Doğum Servisleri Geliştirme Koalisyonu) oluşturulmuştur. Bu koalisyon Anne –Dostu doğum merkezleri için “ 10 adımda anne-dostu bakım rehberini ortaya koymuştur.
Kanıta dayalı tıp bilgilerine dayalı bu rehber 2007 yılında elden geçirilerek bugünkü şeklini almıştır.
Doğumda Anne-Dostu uygulamalarını takip eden ve rutin uygulamaları haline getiren kuruluş, hastane ve doğum merkezlerine Anne Dostu Hastane ünvanı verilmeye başlanmıştır. 2016 da başlayan anne dostu hastane çalışmaları, 3 Aralık 2018’de Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen uzman ekiplerin yerinde değerlendirmesi sonucunda meyvesini vermiş ve hastanemiz 96 puan alarak bir başarıya daha imza atarak Türkiye’de bu ünvanı hak eden ilk 50 hastane arasına girmiş ve “Anne Dostu Hastane” tescili almaya hak kazanmıştır.
ANNE DOSTUNUN AMACI NEDİR?
Anne- bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Modern Doğum Üniteleri’nin oluşturulması esas alınarak bu amaçta hastanelerde anne adaylarının doğum ve lohusalıklarını aynı odada uygun bir refakatçi ile ve en az müdahale ile doğum yapmaları ve kendilerini ev ortamında hissetmeleri sağlanır.
Ülkemizde anne ve bebek ölümlerini azaltmak normal doğumu özendirmek, sezeryan oranlarını düşürmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalardır.
ANNE DOSTU HASTANE KRİTERLERİ NELERDİR?
1.Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının hakkıdır.
2.Verilen hizmet, gebelik dönemi, travay, doğum ve doğum sonrası bakım ve danışmanlık hizmetlerini kapsamalıdır.
3.Kurumlarda poliklinik, eğitim, danışmanlık ve doğum hizmetleri verilen ortamlar ulusal standartlara uygun hazırlanmalıdır.
4.Mahremiyet beklentileri itina ile karşılanmalı, hijyen ve konfor standartları yüksek tutulmalıdır.
5.Kanıta dayalı olmayan müdahaleler rutin olarak uygulanmamalıdır.
6.Hizmet sunumu için gerekli olan insan kaynakları ve lojistik destek optimum düzeyde olmalıdır.
7.Acil obstetrik durumlarda sevk kriterlerine uyulmalıdır.
8.Doğum hizmeti anne ve bebek odaklı olmalıdır.
9.Hizmet sunanların bilgi ve beceri kapasitesini güçlendirmeye yönelik aktiviteler planlanmalı ve uygulanmalıdır.
10.Verilen hizmetlerle ilgili gerekli kayıtlar tutulmalı ve düzenli aralıklara analizleri yapılarak hizmetlerin geliştirilmesinde kullanılmalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?